کدخبر : 116561
پنج شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۸
فاقددیدگاه
پرینت

جشنواره فیلم کوتاه “کل” گراش از «گودال» به «پل سیاه» رسید

جنوب پرس: جشنواره منطقه‌ای فیلم کوتاه کل گراش با حضور فیلمسازانی از ۸ استان کشور و اکران ۱۹ فیلم نخستین روز خود را رقم زد.

جشنواره فیلم کل گراش

به گزارش جنوب پرس ،

سیزدهمین جشنواره منطقه‌ای فیلم کوتاه کل در شهرستان گراش با حضور هنرمندان ۸ استان‌ و در ۳ قالب داستانی، مستند و تجربه‌گرا و انتشار کتاب « جشنواره کل» آغاز به کار کرد، این جشنواره تا روز ۱۷ آذرماه ادامه دارد.

۲۰۰ فیلمساز با ۲۹۱ اثر از استان‌های فارس، هرمزگان، بوشهر، کرمان، سیستان و بلوچستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و خوزستان در این جشنواره شرکت کردند که در نهایت پس از گزینش هیئت داوران ۲۰ اثر در بخش داستانی، ۶ اثر در بخش تجربه‌گرا و ۱۲ اثر در بخش مستند برای اکران در جشنواره اعلام شد.

از درامی تاریک تا عشقی آسمانی 

در روز نخست ۱۹ فیلم در ۴ نوبت اکران شدند، در اکران نخست  فیلم داستانی گودال ساخته محسن سلمانی از شیراز پخش شد. این فیلم یک درام تاریک درباره‌ مواجهه‌ یک دزد کابل با زنی که برای دفن یک جسد وارد بیابانی در اطراف شهر شده است. فیلم از فضای تاریک شب و دلهره‌ای که در این موقعیت وجود دارد، با طمانینه سود می‌برد و بیننده را تا آخر در تعلیق نگه می‌دارد.

فیلم داستانی مردی که هرگز نبود اثر شاهد شفیعی از کرمان اثر دیگری بود که در این نوبت اکران شد. این فیلم یک درام اجتماعی درباره‌ پیش‌نماز یک روستا که بانی کارهای زیادی برای روستا بوده، و وقتی دار فانی را وداع می‌گوید، اهالی روستا متوجه نکات ناشناخته‌ای درباره‌ او می‌شوند تا جایی که به شناختی که از او دارند شک می‌کنند. فیلم از فرم مستندگونه‌ای برای پیش‌برد روایتش استفاده می‌کند.

آناباس اثری در قالب تجربه‌گرا کاری از مصطفی منصورآبادی  از فسا فیلم دیگری بود که در نوبت نخست اکران شد. این فیلم روایت‌گر ترکیب چشم‌نوازی از رنگ و انار و موسیقی که داستان زندگی یک شاعر که در عشق زمینی ناکام و در عشق الهی به درجه پرواز می‌رسد. فیلم کوتاه و مستند شکوه زاگرس اثر بهنام رضایی از شیراز حاصل پنج سال تصویربرداری حرفه‌ای در منطقه‌ وسیعی شامل استان‌های کرمان، یزد، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر و فارس است و سعی دارد زیست بوم‌های بکر و دست‌نخورده‌ این نواحی را به نمایش بگذارد.

از احترام به صادق هدایت تا رقابت ۲ دوست 

در اکران نوبت دوم فیلم خاکسترنشین در قالب داستانی اثر احسان شادمانی  از شیراز پخش شد. این فیلم با احترام به «بوف کور» صادق هدایت در سبک سوررئالیسم ساخته شده است. روایت تلخ مردی که در یک روستای دورافتاده، کارگرِ یک کارگاه تولید زغال است و هر روز بعد از ساعات سختِ کار، در اتاقِ عجیبِ خانه‌اش با یک جغد ملاقات می‌کند.

سوت دومین اثر در اکران نوبت دوم بود که اثری تجربه‌گرا از کیومرث محمدچناری از اندیمشک است. این فیلم روایت تلخی است از جنگ از طریق نشان دادن نقاشی‌های یک مرد. ترکیب انیمیشن و نقاشی به جذابیت فیلم افزوده است. آثار عجم مستندی از حسن نقاشی از شیراز که زندگی و آثار فرصت‌الدوله شیرازی و شرح چاپ کتاب معروف «آثار عجم» را روایت می‌کند. این کتاب که «شیرازنامه» نیز نامیده می‌شود، درباره تاریخ و جغرافیا و آثار باستانی و شخصیت‌های فارس است و بیش از یک قرن پیش در بمبئی چاپ شد.

آن سوی جاده در قالب داستانی اثری از رضا علوی اشکفتکی از شهرکرد دیگر فیلمی بود که در اکران دوم پخش شد. این فیلم درباره معلمی است که به یک روستای محروم اعزام شده و تا رسیدن به مقصد به آینده و شرایط زندگی‌اش در روستا فکر می‌کند. فیلم داستانی دارک از سامان پهلوان از کرمان یک درام اجتماعی سیاه درباره‌ زنی که شوهرش به زندان افتاده است و حالا مجبور است جواب دو مرد طلبکار را بدهد.

در سومین نوبت اکران فیلم مستند آیین باران از احسان و ایمان رضایی از بندرعباس پخش شد. مستندی خوش‌ساخت درباره‌ آب، سازه‌های مرتبط با آب و آبیاری و مناسک آیینی پیرامون باران‌خواهی در استان هرمزگان است. دوستک اثری داستانی از سجاد ایمانی از نورآباد ممسنی نیز در این نوبت اکران شد. این فیلم درباره دو دانش‌آموز روستایی است که برای دوستی با دختربچه معلمشان رقابت می‌کنند.

از عاشقانه آرام در جنگ تا روایت تاریخ ایران 

بایداق اثری مستند از محمدهادی اسفندیاری از شیراز است که به اعتقاد ایل قشقایی می‌پردازد. این فیلم نیز در نوبت سوم اکران‌ها پخش شد و گوشه‌هایی از فرهنگ و آیین‌های قومی ایران را به نمایش گذاشت. فیلم داستانی باگ اثر کیوان محسنی از گراش اثر دیگری بود که در این وبت اکران شد. «باگ» تازه‌ترین فیلم محسنی یک تریلر اجتماعی درباره بحران اقتصادی گراش در سال ۱۳۸۷ است.

در نوبت چهارم اکران‌های روز نخست فیلم یک آن  در قالب تجربه‌گرا اثری از مهرداد سهامی از شیراز پخش شد. این فیلم داستان آدم‌هایی را که در دایره‌ای از اتفاقات گیر کرده‌اند، با تکنیک تصویربرداری جالبی روایت می‌کند. نوآوری‌های روایی و ظرافت‌های تکنیکی در کنار شخصیت‌های باورپذیر، از این فیلم درام محکمی ساخته است.

سه منهای یک مساوی چهار اثری داستانی از سعید روانبخش  از گراش است. این فیلم بسیار کوتاه درباره‌ دو کودک است، یکی تنها و درمانده و دیگری همراه با خانواده‌اش، فیلم این موضوع را در یک دقیقه به تصویر کشیده است. فیلم داستانی همسنگر اثر مسعود سهیم‌پور از آبادان روایت یک عاشقانه‌ آرام در میدان جنگ است نیز در این نوبت اکران شد.

فیلم داستانی درگذشته از نگین امین‌زاده از شیراز نیز در این نوبت اکران شد. این فیلم یک درام عاطفی درباره یک زن میانسال است که با پسر ورزشکارش زندگی می‌کند. پسر برای مسابقات جهانی انتخاب شده است و فردا صبح عازم سفر است، اما پدر زن می‌میرد و او برای اینکه پسرش شانس حضور در مسابقات جهانی را از دست ندهد، قضیه را از او پنهان می‌کند.

فیلم داستانی صبح روسیاه از مهدی تنگستانی از بندر ریگ یک تراژدی تمام‌عیار با چند لایه‌ داستانی درباره عزا، عشق و باد فراموشی است که در نوبت چهارم اکران‌ها پخش شد. فیلم داستان سردرگمی افراد خانواده‌ای را روایت می‌کند که نمی‌دانند چطور خبر برنگشتن جوانی که با لنج به دریا رفته را به بقیه اعضای خانواده بدهند.

فیلم مستند پل سیاه اثر ایوب مروانی‌پور از اهواز آخرین فیلم اکران‌های روز نخست بود. در این فیلم نخستین پل اهواز و بزرگترین پل فلزی راه آهن ایران، سرگذشت خودش را روایت می‌کند. استفاده از اطلاعات و تصاویر آرشیوی قدیمی به غنای این فیلم افزوده است.

اکران ۱۹ فیلم در روز دوم 

امروز عصر در ادامه برنامه‌های جشنواره ۴ نوبت اکران فیلم برنامه‌ریزی شده که حیاتی در قالب مستند از بوشهر، ایپدمی در قالب داستانی از شیراز، اهل ماتم در قالب داستانی از شیراز، قفس در قالب داستانی از شیراز و اسلام‌آباد در قالب مستند از قیروکارزین در اکران پنجم قرار دارند.

در ادامه اکران‌ فیلم‌ها در اکران ششم آن روز که آسمان را نامی نبود در قالب داستانی از شیراز، سایه‌ها در قالب داستانی از دزفول، بازگشت در قالب مستند از لامرد و هیچ کس تو را به خاطر نمی‌آورد در قالب داستانی از شیراز پخش می‌شود. اکران هفتم شامل عروس بلوط در قالب مستند از یاسوج، نگایتو پوزتیو در قالب تجربه‌گرا از شیراز، آغاز یک پایان در قالب داستانی از اهواز، تشریفات خصوصی در قالب مستند از نورآباد و آخر هفته در قالب داستانی از شیراز می‌شود.

در نهایت در اکران هشتم جوجه پر در قالب داستانی از شهرکرد، آذینی در قالب مستند از بندرعباس، او یک دشمن بود در قالب داستانی از گراش، چهار دقیقه سکوت در قالب تجربه‌گرا از اندیمشک، کهنمویی ساعت ۷۲۰ در قالب مستند از بوشهر و آریو والیبال در قالب داستانی از رفسنجان قرار گرفته است.

در روزهای برگزاری جشنواره نیز ۳ کارگاه با عناوین بازیگری و لوکیشن در سینمای کوتاه، از ایده تا کارگردانی در سینمای مستقل و شیوه‌های فیلمسازی ارزان در سینمای مستقل برای شرکت‌کنندگان برگزار می‌شود.

منبع:تسنیم

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما