کدخبر : 116560
پنج شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۲
فاقددیدگاه
پرینت

تشکل‌های دانشجویی شیراز باید در مباحث مطالبه‌گری به صورت تخصصی ورود کنند

جنوب پرس: نشست مسئولان تشکل‌های دانشجویی دانشگاه‌ علوم پزشکی شیراز با عنوان " ایران را می‌سازیم " به مناسبت روز دانشجو برگزار و بر ورود تخصصی تشکل‌ها در مباحث مطالبه‌گری تاکید شد.

16 آذر

به گزارش جنوب پرس ، به نقل از روابط عمومی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه علوم پزشکی شیراز، نشست مسئولان تشکل‌های دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی با عنوان ” ایران را می‌سازیم ” به مناسبت روز دانشجو برگزار شد.

علیرضا رحیمی در توضیح جنبش دانشجویی و فضای حاکم بر آن گفت: در سالیان اخیر سخن گفتن درباره جنبش دانشجویی تناقضی نهفته دارد، با گسترش فناوری اطلاعات و محدود شدن مطالعه به فضای مجازی و کاهش مطالعه کتاب به ویژه در میان دانشجویان، دچار تناقضی شده‌ایم که آیا جنبش دانشجویی داریم یا سکون دانشجویی؟! امروزه دانشجوها همچون گذشته پیشران جامعه هستند یا به توجیه‌کنندگان حکومت و نردبان احزاب تبدیل شده‌اند.

وی در مورد اصلی‌ترین معضل جنبش دانشجویی بیان کرد: اصلی‌ترین معضل جنبش دانشجویی، معضل داشتن اطلاعات فراوان بدون یک چارچوب و نظام فکری خاص است و این سبب می‌شود در بحث‌ها و مناظرات دانشجویی نتوانیم به نتیجه مطلوب برسیم. از نظر بنده رسالت دانشجو در وهله اول خودسازی است و در وهله دوم اینکه بتواند بودن خود را به جامعه برساند و بداند کجا انتقاد کند، چه انتقادی بکند.

فعال دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شیراز بیان کرد: امروز می‌بینیم که تشکل‌ها به سمت خروجی محوری رفتند و نه نیرو محوری، یعنی تربیت نیرو و کادرسازی زیاد دیده نشده است و این یک ضعف عمده تشکل‌های دانشجویی است.

وی درباره مناسبتی شدن روز دانشجو اظهار داشت: روز دانشجو را مناسبتی نگاه نکنیم، هرسال فقط ۱۶ آذر بخواهیم صدای دانشجو و مطالباتش را بشنویم و البته این به خود دانشجویان نیز مرتبط است که در طول سال در یک چارچوب خاص اهداف کوتاه مدت و بلند مدت داشته باشند، ضمن اینکه مسئولین کشور هم باید در تمام طول سال از نظرات کارشناسی شده دانشجویان استفاده کنند.

دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علوم پزشکی شیراز درمورد برتری جوامع بر یکدیگر گفت: هر جامعه‌ای که می‌خواهد برتر باشد باید در بحث علمی خود را تقویت کند و در این عرصه دانشجو نقش اصلی را بر عهده دارد.

سجاد رضایی تربیت نیروی علمی مناسب را برای جامعه ضروری دانست و بیان کرد: اگر می‌خواهیم روز به روز پیشرفت کنیم و حرکتی رو به جلو داشته باشیم می‌بایست به تربیت مدیرانی عالم و کاربلد بپردازیم و از بازیچه سیاسی شدن آنها جلوگیری کنیم.

وی تبیین آرمان‌های انقلاب را وظیفه دانشجویان اعلام کرد و اظهار داشت: برای تبیین آرمان‌ها باید شور انقلابی را به شعور انقلابی تبدیل کرد و تقابلی صحیحی با تهاجم فرهنگی صورت پذیرد. این فعال دانشجویی بی‌توجهی دانشجویان نسبت به وظایفشان را زنگ خطر جامعه عنوان کرد.

رضایی  با اشاره به‌ اینکه دانشجویان وابسته درحوزه تشکل‌های دانشجویی جایی ندارند، گفت: دانشجویی با بنیه علمی که در صدد ساخت ایرانی آباد است هیچگاه‌ وابستگی را نمی‌پذیرید وآن را درزندگی سیاسی خود وارد نمی‌کند.

وی هم چنین گفت: تعریف اصلی تشکل دانشجویی پیشگامی در عرصه علم است و می‌بایست یک تشکل دانشجویی وظیفه ساماندهی دانشجویان جهت نیل به اهداف و آرمان‌ها را بر عهده بگیرد.

دبیر انجمن اسلامی امید دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای پیشرفت جامعه عنوان کرد: بر نواقص جامعه اشراف کامل پیدا کنیم و با علم و آگاهی راه کار مناسب برای مقابله با آن را پیدا کنیم.

وی پیش نیاز کارهای کارشناسی برای یافتن راه حل مشکلات را اینگونه بیان کرد: در درجه اول آزادی کامل برای بیان نواقص در حوزه‌های مختلف نیاز داریم.

دبیر انجمن اسلامی امید دانشگاه‌ علوم پزشکی شیراز افزود: سیاسی کاری و افراطی‌گری جلوی نقد را گرفته و مشکل بسیاری را بر جامعه اسلامی تحمیل می‌کند. دانشجو باید بتواند با نظارت خود جلوی فسادهای مدیریتی را بگیرد و آگاهی‌سازی‌های لازم را در سطح جامعه و دانشگاه انجام دهد.
وی در توصیف تشکل‌های سیاسی فرهنگی اظهار داشت: یک تشکل سیاسی فرهنگی باید از دل دانشگاه و دانشجو بیرون بیاید و نسبت به شرایط جامعه و دانشگاه آگاهی ببخشد، نسبت به مسائل پیرامونش دغدغه‌مند باشد و برای رفع آنها تلاش کند.

دستیار شرط لازم برای ایفای وظایف دانشجو را اینگونه بیان کرد: در قدم نخست وجود فضای باز سیاسی که دانشجویان بتوانند آزادانه دیدگاه‌های خود را بیان کنند، لازم است.

وی از عدم تقابل گروه‌های سیاسی گفت و عنوان کرد: زمانی که شرایط تقابلی ایجاد نشود و هر گروه بتواند آزادانه مسیر خود را طی کند، شاهد شکوفایی جامعه و پرورش مدیران آینده خواهیم بود.

جانشین مسئول بسیج دانشگاه علوم پزشکی شیراز دو رویکرد برای روز دانشجو در نظر گرفت و گفت: ۱۶ آذر نماد واقعی استکبارستیزی است، استکبار سبب می‌شود آزادی خفه شود و وقتی آزادی نباشد دیگری صحبتی از تشکل‌ها و وظایفشان وجود نخواهد داشت.

وی پیرامون آزادی عنوان کرد: آزادی زمینه‌های مختلفی دارد که مقدمه همه آنها آزادی اندیشه است، نبود آزاد اندیشه باعث می‌شود دانشجو نصفی از جامعه را که نظری مخالف او دارند، دشمن بپندارد.

وحید طیبی دومین رویکرد روز دانشجو را مطالبه‌گری دانست و اظهار داشت: تشکل‌ها باید به صورت تخصصی در موضوعات ورود کنند و این امر کمک زیادی به حل مشکلات به صورت تخصصی می‌کند.

منبع:تسنیم

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما