کدخبر : 116378
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۹
فاقددیدگاه
پرینت

خروج شهرستان کازرون از بن بست با تکمیل تونل محرم

جنوب پرس: راه از گذشته به عنوان یکی از زیرساخت های توسعه در جوامع مختلف از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده و یکی از برنامه ها و دغدغه های دولت ها توسعه راه ها بوده است.

به گزارش جنوب پرس ، علاوه بر این با توجه به هزینه های بسیاری که برای احداث راه صرف می شود از آن به عنوان سرمایه ملی نیز یاد می شود و هرساله هزینه های قابل توجهی نیز صرف نگهداری از راهها می شود.
به گفته مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای فارس، این استان از نظر طول راه جزو سه استان اول کشور است.
علیرضا سیاهپور در گفت و گو با ایرنا افزود: طول راه های فارس حدود ۲۲ هزار کیلومتر است و طول راه های همسنگ این استان نیز ۴۹ هزار کیلومتر برآورد می شود که از این نظر در کشور استان اول محسوب می شود.
وی اظهار کرد: از سوی دیگر فارس به عنوان کریدور اتصال شمال به جنوب و شرق به غرب کشور و بالعکس و همچنین مطرح بودن این استان به عنوان قطب کشاورزی، گردشگری، پزشکی و وجود معادن مختلف، از موقعیت خاصی برخوردار است.
تونل ۲ هزار و ۳۰۰ متری محرم در محور کازرون – بوشهر از جمله پروژه های حوزه راه در استان فارس است که تکمیل آن یکی از مطالبات اصلی مردم شهرستان کازرون است.
وزیر راه و شهرسازی، در جریان بازدید اردیبهشت ماه امسال خود از روند اجرای این پروژه گفت که تکمیل عملیات حفاری این تونل نیازمند ۱۴۰ میلیارد تومان اعتبار است.
عباس آخوندی افزود: تلاش بر این است که اعتبارات بیشتری به این طرح اختصاص یابد تا روند ساخت این تونل شتاب گیرد.
وی ادامه داد: این تونل از پروژه های مهم راه سازی استان فارس است که اجرای آن نقش مهمی در اجرای سیاست های پدافند غیرعامل و همچنین کوتاه شدن مسیر تردد جاده ای دارد.
فرماندار شهرستان کازرون نیز، ضمن تاکید بر لزوم کمک به سرعت گرفتن روند اجرای تونل محرم این شهرستان گفت: با تکمیل و بهره برداری از این تونل، شهرستان کازرون از بن بست خارج خواهد شد.
سید کمال علوی در گفت و گو با ایرنا افزود: این تونل زمینه را برای دسترسی شهرستان کازرون به استان بوشهر فراهم می کند و با اتمام آن مسیر شیراز به بوشهر ۲۰ کیلومتر کوتاه تر می کند و علاوه بر آن به حل مشکل ترافیکی این محور ترانزیتی نیز کمک می کند.
وی ادامه داد: قرارداد اولیه برای اجرای تونل محرم در سال ۸۴ انجام شد و تا سال ۹۴ توسط نخستین پیمانکار این پروژه حدود ۴۵۰ متر از این تونل ۲ هزار و ۳۰۰ متری حفاری گردید.
او اظهار کرد: پس از یک وقفه تقریبا یک ساله، عملیات اجرایی تونل مجددا در انتهای سال ۹۴ توسط یک پیمانکار دیگر آغاز شد و و امروز میزان پیشرفت فیزیکی این پروژه به حدود ۹۰۰ متر رسیده است.
وی، با اشاره به مطالبه حدود ۴۰ میلیارد ریالی پیمانکار جدید پروژه از وزارت راه و شهرسازی گفت: امیدواریم که با پرداخت کامل مطالبات پیمانکار و افزایش ۲ برابری اعتبار این پروژه ملی شاهد سرعت گرفتن روند اجرایی آن باشیم.
فرماندار کازرون بیان کرد: قطعا اجرای این پروژه دارای توجیه اقتصادی لازم است چرا که با کوتاه شدن مسیر، در زمان و مصرف سوخت و سایر هزینه ها صرفه جویی خواهد شد.
علوی افزود: همچنین این محور می تواند در شرایطی که دیگر محورهای مواصلاتی با مشکلاتی مواجه می شود به عنوان پدافند غیرعامل عمل کند و به عنوان محور جایگزین امکان دسترسی شهرستان به استان بوشهر را فراهم سازد.
مدیر کل راه و شهرسازی فارس نیز، با اشاره به پیشرفت فیزیکی حدود ۴۰ درصدی پروژه تونل محرم کازرون گفت: مبلغ اولیه قرارداد این پروژه ۲۴۸ میلیارد ریال بود و تا پایان سال ۹۰ حدود ۱۴۰ متر از آن حفاری شد.
فیروز تکاور افزود: پس از آن در سال های ۹۱، ۹۲ و ۹۳ نیز به ترتیب ۱۱۲، ۱۱۰ و ۷۳ متر از تونل حفاری شد و در سال ۹۴ یک وقفه در کار ایجاد شد.
او ادامه داد: عملیات اجرایی پروژه مجددا در اواخر سال ۹۴ آغاز شد و طی سال های ۹۵ و ۹۶ (تاکنون) نیز جمعا ۴۰۰ متر و در مجموع حدود ۹۰۰ متر از کل تونل حفاری شده است.
وی، اصلی ترین مانع بر سر راه اجرای این پروژه را مشکلات مالی ذکر کرد و افزود: امیدواریم با تامین اعتبار این پروژه شاهد سرعت گرفتن روند اجرای آن باشیم.
شهرستان کازرون در ۱۲۰ کیلومتری غرب شیراز واقع شده است و محل اتصال فارس از سمت غرب به کهگیلویه و بویراحمد و بوشهر است.

منبع:تسنیم

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما