کدخبر : 116195
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۰
فاقددیدگاه
پرینت

احترام متقابل ورعایت حقوق پیروان مذاهب راه تحقق وحدت در جامعه است

جنوب پرس:  امام جمعه اهل سنت و جماعت بندرعباس گفت: احترام متقابل و رعایت حقوق پیروان مذاهب مختلف، راه تحقق وحدت در جامعه است.
عبدالباعث قتالی

به گزارش جنوب پرس ، سید عبدالباعث قتالیدر پاسخ به این سئوال که اهمیت وحدت در جامعه اسلامی چیست، بیان داشت: اهمیت وحدت به مصلحت عمومی مسلمانان بر می گردد . هر چه بین مسلمانان وحدت بیشتری باشد قطعا آنها از آرامش و قدرت بیشتری برخوردار خواهند بود و بهتر می توانندموقعیت خود را در جهان تحکم بخشند.

وی در مورد علل وقوع اختلاف در میان مسلمانان عنوان کرد: اختلاف می تواند علل متفاوتی داشته باشد. برخی از اختلاف ها را می توان به مساله ذاتی انسانها انتساب نمود و آنها را طبیعی دانست زیرا هیچ جامعه بشری نیست که بدون اختلاف و رای متفاوت باشد، اما مهم چگونگی رویایی با این اختلافات است.

به گفته قتالی، حتی در زمان پیامبر اکرم ( ص ) نیز صحابه در خصوص اجتهاد شرعی یا امور سیاسی با هم اختلاف نظر داشتند. پیامبر اسلام (ص) ضمن احترام به رای مخالف، رای صحیح را اعمال می کرد.

وی خاطرنشان کرد: جوامع اسلامی غالبا استبداد زده هستند. لذا با کوچکترین اختلافی میان مسلمانان بلافاصله تقابل‌و تضاد شکل می گیرد و شکافهای اجتماعی خود را نشان می دهد. از طرفی ما با مساله کج فهمی دینی و افراطی گری مواجه هستیم . پدیده ای که خود نیازمند بازبینی و تعامل است و معمولا در مورد آن سریع و عجولانه قضاوت می شود. اما ریشه های این پدیده که بخش های زیادی از جوامع اسلامی را درگیر خود کرده است، باید با عمق بیشتر و تعامل بهتری مورد ارزیابی قرار گیرد.

وی در مورد علت رشد افراط گری در جهان اسلام اظهارداشت: علت افراطی گری بدفهمی دین اسلام خصوصا متون دینی است. اسلام از بدو ظهور خود تاکنون به نحوی با این پدیده روبرو بوده است. نمونه تاریخی آن خوارج بودند که با ظاهر بینی دینی شکاف بزرگی در جامعه اسلامی ایجاد کردند و بزرگان صحابه و خلفاء راشدین درگیر این پدیده افراطی بودند.

امام جمعه اهل سنت بندرعباس بیان داشت: متون دینی ( قرآن و سنت ) براساس اعتدال بنا شده اند. در اسلام رحمت، گذشت، برابری در کنار جهاد، تلاش و مقاومت قرار دارد. باید هریک از اینها را در جای خودش استفاده کرد . اما هنگامی که این نظم به هم بخورد ، شاهد ظهور ظاهر بینانی خواهیم بود که اولا تنها تفسیر خود را از اسلام قبول دارند و ثانیا نسبت به بعد رحمانی و صلح طلب اسلام بی توجه هستند.

وی در پاسخ به این سئوال که وضعیت اهل سنت را در ایران چگونه ارزیابی می کنید ؟ تصریح کرد: وضعیت اهل سنت در ایران مطلوب است. تمامی مسئولان نظام خصوصا مقام معظم رهبری مبنای کار خود را وحدت قرار داده اند. این وحدت دارای ریشه تاریخی است و در همین منطقه جنوب سالهاست که ما اهل سنت با شیعیان زندگی مسالمت آمیزی داریم و با احترام متقابل با یکدیگر تعامل می کنیم.

وی ابرازداشت: وحدت را نباید اینگونه تفسیر کرد که یک مذهب تابع مذهب دیگر شود. وحدت وقتی تحقق می یاید که رعایت حقوق و احترام متقابل میان مذاهب مختلف حاکم باشد.

قتالی افزود: اولین مساله فرهنگ سازی  و  دومین مساله اجرای قانون است. هنگامی که امری به قانون تبدیل شد، نباید افراد اجازه یابند که با تحمیل دیدگاه شخصی خود قانون را دور بزنند و محدودیت های پنهان را برای بخش هایی از جامعه ایجاد کنند. یکی از مشکلات دیگر، موازی کاری دستگاه های مختلف تصمیم گیر در مورد اهل سنت است که سبب می شود بسیاری از تصمیم های سازنده و وحدت آفرین در مورد اهل سنت با این حرکتهای موازی خنثی شود.

منبع:مهر

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما