کدخبر : 116089
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۲
فاقددیدگاه
پرینت

حدود ۷۰ طرح پایین دست پتروشیمی آماده واگذاری به سرمایه‌گذاران است

جنوب پرس: مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر با بیان اینکه افزایش 7 تا 8 میلیون تنی ظرفیت محصولات بالادست پتروشیمی از ثمرات توسعه منطقه است که امیدواریم شاهد آن باشیم، گفت: هم اکنون 60 تا 70 طرح پایین دست امکان سنجی شده و آماده واگذاری به سرمایه گذاران است.

به گزارش جنوب پرس ، سید امید شهیدی نیا امروز ۱۳ آذرماه در آیین کلنگ زنی مجتمع پتروشیمی کوروش در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر، اظهار کرد: پروپیلن یکی از مواد پایه برای توسعه زنجیره ارزش در صنایع پتروشیمی محسوب می‌شود و خوشبختانه در این پروژه مسیر توسعه پایین دست و تکمیل زنجیره‌ی ارزش نیز پیش بینی شده است.

وی با اشاره به اینکه پتروشیمی کوروش، از نظر تولید یک پروژه متوسط است، افزود: یکی از دغدغه ها در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر بحث اشتغال است و در این زمینه برای اشتغال غیر از توسعه راه حل دیگری وجود ندارد .بنابراین همه باید دست به دست هم بدهیم تا مسیر توسعه را هموار کنیم.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر تصریح کرد: یکی از دغدغه ها در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر بحث اشتغال است و در این زمینه برای اشتغال غیر از توسعه راه حل دیگری وجود ندارد بنابراین همه باید دست به دست هم بدهیم تا مسیر توسعه را هموار کنیم.

شهیدی نیا تصریح کرد: در حال حاضر ۲۷ طرح در منطقه در حال ساخت است که پیشرفت فیزیکی آنها از ۷ درصد تا ۹۰ درصد است. با تکمیل این پروژه ها در چند سال آینده و با سرمایه گذاری یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلاری در این زمینه، ظرفیت خوبی را در منطقه ایجاد می‌شود.

وی ادامه داد: ۲۱ طرح از این ۲۷ طرح در بخش میانی صنایع پتروشیمیایی است و ۶ طرح از آنها واحدهای خدماتی هستند که در سال های آینده به بهره برداری می رسند.

شهیدی نیا عنوان کرد: در زمینه‌ سرمایه گذاری در منطقه با استقبال خوبی مواجه هستیم و در حال حاضر ۲۴ طرح در دست مطالعه داریم که سرمایه گذاران آن ها نیز مشخص شده است.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی با اشاره به توسعه منطقه اظهار کرد: مهمترین مساله ای که برای توسعه پیش رو است، کمبود زمین است که برای حل آن، طرح توسعه منطقه را در دست مطالعه داریم. در این زمینه امیدواریم با به ثمر رسیدن آن، موج دوم توسعه را در منطقه شاهد باشیم.

وی با بیان اینکه افزایش ۷ تا ۸ میلیون تنی ظرفیت محصولات بالادست پتروشیمی از ثمرات توسعه منطقه است که امیدواریم شاهد آن باشیم، عنوان کرد: هم اکنون ۶۰ تا ۷۰ طرح پایین دست امکان سنجی شده و آماده واگذاری به سرمایه گذاران است. در این راستا سعی داریم تا توسعه را برای اشغالزایی و رشد اقتصادی پیگیری کنیم که یکی از راهکارهای آن تکمیل زنجیره ارزش است.

وی افزود: سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی به عنوان سازمان متولی و مسئول پشتیبانی و ارائه‌ زیرساختهای لازم به سرمایه گذاران، تمام تلاش خود را برای ایجاد بستر توسعه بکار می‌گیرد.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی با اشاره به کلنگ زنی مجتمع پتروشیمی کوروش در این منطقه اظهار کرد: این پروژه با سرمایه گذاری ۱۹۰ میلیون دلار، قرار است سالانه ۱۵۰ هزار تن پروپیلن و مشتقات پایین دستی تولید کند.

شهیدی نیا ادامه داد: مجتمع پتروشیمی کوروش که ۱۸۵ هزار تن پروپان خوراک خود را از پتروشیمی بندرامام خواهد گرفت، در زمان ساخت بیش از ۷۰۰ شغل و در زمان بهره برداری حدود ۲۰۰ شغل مستقیم ایجاد می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: این مجتمع به مساحت ۱۰ هکتار در سایت دو منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی عملیات اجرایی خود را رسما با کلنگ زنی امروز آغاز کرد و پیش بینی می‌شود ساخت و ساز آن ۴۰ ماه به طول بیانجامد.

منبع:ایسنا
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما