کدخبر : 115986
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۶ - ۹:۳۱
فاقددیدگاه
پرینت

راهکارهایی برای ارتقای رتبه خوزستان در کنکور سراسری

جنوب پرس: در جلسه شورای آموزش و پرورش خوزستان راهکارهایی برای ارتقای رتبه این استان در کنکور سراسری مطرح شد.

جلسه شورای آموزش و پرورش خوزستان

به گزارش جنوب پرس ، جلسه شورای آموزش و پرورش استان خوزستان با حضور استاندار، مدیرکل آموزش و پرورش و جمعی از اعضای این شورا در سالن جلسات استانداری برگزار شد.

جلسه شورای آموزش و پرورش استان خوزستان با دستور کار کنکور به ریاست استاندار برگزار شد که حاضران راهکارهایی در این زمینه ارائه داند.

در این جلسه غلامرضا شریعتی، استاندار و رئیس شورای آموزش و پرورش  استان خوزستان در سخنانی اظهار داشت: علم آموزی، تولید علم و دانایی محوری به عنوان محور مهم رشد و توسعه در کشور ما و دنیا محسوب می‌شود که به همین خاطر نیز بر این محورها باید تاکید کنیم.

اقداماتی خوبی در زمینه کنکور انجام شد

وی در ادامه سخنان خود به برخی از اقدامات مهم برای جلوگیری از افت تحصیلی دانش‌آموزان خوزستانی اشاره کرد و گفت: مسائلی مانند پیش دبستانی برای جلوگیری از افت تحصیل و بازماندگی خیلی ضروری است به همین خاطر نیز بر آن خیلی تاکید داریم.

 استاندار خوزستان تصریح کرد: خوشبختانه در استان خوزستان همه عوامل دخیل دست به دست هم دادند تا در زمینه پیش دبستانی و رفع مشکلات آن توجه ویژه‌ای شود.

رئیس شورای آموزش و پرورش خوزستان ادامه داد: همه باید با کمک هم، توجه به پیش دبستانی را به یک فرهنگ تبدیل کنیم تا خانواده‌ها بدانند این دوره بر آینده علمی و تحصیلی فرزندانشان خیلی موثر است.

وی با اشاره به این نکته که ورود به موضوع کنکور و رسیدگی به این موضوع جزو وظایف آموزش و پرورش نیست، تاکید کرد: ولی با این حال در این زمینه اقدامات خوبی انجام شد تا رتبه خوزستان در سطح کشور ارتقا یابد.

شریعتی گفت: تمام کسانی که از استان خوزستان در کنکور شرکت می‌کنند، دانش آموز نیستند و شاید افراد متقاضی و شرکت کننده آزاد سبب کاهش رتبه استان شوند که آموزش و پرورش نقشی در آن ندارد.

افزایش چشمگیر رتبه‌های زیر هزار دانش‌آموزان خوزستانی

همچنین جمشید کمایی معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش خوزستان نیز در این جلسه گفت: خوشبختانه در کنکور امسال افرادی که رتبه زیر هزار را کسب کردند در استان خوزستان به صورت چشمگیری افزایش یافت.

وی عنوان کرد: این موفقیت را به جامعه آموزش و پرورش خوزستان، خانواده‌های دانش‌آموزان و دانش‌آموزانی که به این رتبه‌ها دست یافتند تبریک می‌گویم.

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش خوزستان در همین رابطه توضیح داد: خوشبختانه در استان تلاش‌های خوبی برای موفقیت دانش‌آموزان انجام شد که یکی از نتایج آن قبولی دانش‌آموزان مناطق کمتر برخوردار مانند سردشت دزفول و صیدون در رشته‌های پزشکی است که برای نخستین بار صورت گرفت.

وی در ادامه به بیان راهکارهایی برای افزایش رتبه‌های برتر کنکور در استان خوزستان پرداخت و گفت: یکی از کارها تقدیر از خیران آموزشی است که کلاس‌های کنکور آموزش و پرورش را رایگان اداره می‌کنند.

کمایی اضافه کرد: همچنین با تفاهم نامه‌ای که با شرکت نفت از سوی وزارت آموزش و پرورش امضا شد قرار است که کلاس‌های کنکور در مناطقی مانند هویزه و بستان به صورت رایگان برگزار شود.

کارگروه ویژه کنکور در استانداری خوزستان راه‌اندازی شود

وی تاکید کرد: همچنین باید از دانش‌آموزانی که رتبه‌های زیر هزار منطقه‌ای را کسب کردند در برنامه ویژه‌ای تقدیر شود تا برای بقیه دانش‌آموزان انگیزه ایجاد کنیم.

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش خوزستان همچنین راه اندازی کارگروه ویژه کنکور در استانداری را خواستار شد.

همچنین در این جلسه حبیب کردونی رئیس کانون بازنشستگان آموزش و پرورش خوزستان در سخنان کوتاهی گفت: باید تلاش کنیم تا استان جایگاه اصلی خود را در کنکور سراسری به دست آورد.

وی عنوان کرد: در سال‌هایی مانند سال ۱۳۵۶ استان خوزستان رتبه چهارم در کنکور سراسری را داشت که متاسفانه با افت شدید مواجه شد.

رئیس کانون بازنشستگان آموزش و پرورش خوزستان از مسئولان و دست‌اندرکاران خواست به منظور ارتقای رتبه استان در کنکور سراسری تلاش‌های خود را مضاعف کنند و اگر در جایی با کمبود اعتبار مواجه هستند اعلام شود تا بودجه مورد نیاز در اختیار آنها قرار گیرد.

ضرورت توجه ویژه به مناطق دو زبانه خوزستان

پیروز نامی دبیرکل انجمن صنفی معلمان خوزستان نیز در جلسه شورای آموزش و پرورش استان خوزستان به بیان برخی از مشکلات پرداخت و یادآور شد: ما در مناطق حاشیه و عرب نشین تدریس می‌کنیم که با مشکل زبان روبه‌رو هستیم.

وی ادامه داد: متاسفانه خیلی از دانش‌آموزان با توجه به فضایی و منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنند زبان فارسی را متوجه نمی‌شوند به خاطر همین موضوع نیز، مشکلات تحصیلی برای آنها به وجود می‌آید.

دبیرکل انجمن صنفی معلمان خوزستان تاکید کرد: این موضوع فقط مختص مقطع ابتدایی نیست بلکه در دوره‌های دبیرستان تا کنکور نیز وجود دارد که باید چاره‌ای برای آن اندیشید.

وی در ادامه به بیان راهکارهایی برای رفع این مشکل پرداخت و افزود: باید کلاس‌های توجیهی برای خانواده‌ها در این مناطق برگزار کرد تا به اهمیت موضوع پی ببرند.

نامی همچنین در ادامه تصریح کرد: باید برای مناطق حاشیه و کمتر برخوردار برنامه‌ریزی کنیم و هنرستان‌هایی با رشته‌های مورد نیاز آن مناطق راهاندازی شود تا دانش‌آموزان بتوانند با آموخته‌های دوران دبیرستان خود فعالیت‌های کاری انجام دهند.

منبع:تسنیم

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما