کدخبر : 115981
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۶ - ۹:۲۶
فاقددیدگاه
پرینت

فضای فرهنگی کشورمان تشنه یک قهرمان واقعی نیست

جنوب پرس: کارگردان فیلم سینمایی "اشنوگل" گفت: دیگر به نظرم نمی‌شود گفت فضای فرهنگی و مدیریت فرهنگی کشورمان به دنبال قهرمان‌های واقعی است ولی مردم به دنبال قهرمان‌های واقعی هستند از این رو ما باید مردم را به دیدن چنین فیلم‌هایی دعوت کنیم.

هادی حاجتمند

به گزارش جنوب پرس ،  یک پل به نام “اشنوگل” آدمی را به ۲۹ سال پیش می‌برد و ناگفته‌های شهدای غواص را در پرده خیال به نمایش می‌گذارد در این بین دست مافیای اکران فیلم‌ها در زمان حال را نیز رو می‌کند.

اشنوگل فیلمی در ژانر انقلاب و دفاع مقدس به کارگردانی علی سلیمانی و هادی حاجتمند و نیز نویسندگی ابراهیم اصغری و مهدی محمدی به تهیه‌کنندگی ابراهیم اصغری ساخته سال ۱۳۹۵ است که از یکم آذر ماه امسال اکران شده است.

اکران این فیلم که همانند بسیاری از فیلم‌های دیگر از جمله “ویلایی‌ها” با اما و اگرهای تکراری همراه بوده حاجتمند را در این زمینه به سخن واداشته و گفته است « مدتی است که ساختار سینما و جریانی که در آن راه افتاده موجب شده تا فرهنگ را به سمتی ببرند که به آن لمپنیسم می‌گوییم و فقط کار ساخته می‌شود تا مردم به آن به هر قیمیتی بخندند، آن وقت در این بین می‌گویند مردم فیلم دفاع مقدسی و ارزشی نمی‌بینند، این در حالی است که اگر شما آن را درست اکران کنید، قطعاً اتفاق دیگری برایش رخ می‌دهد. در این شرایط چطور می‌شود چشم‌هایمان را ببندیم و بگوییم خیانت فرهنگی اتفاق نیفتاده است؟ این موضوع با یک نگاه به کمدی‌های صدرنشین هر دوره از اکران به وضوح مشخص است. »

  • «یونس به عنوان فرمانده گردان غواصان سه شب قبل از عملیات در حالی که در صدد حفر تونلی در منطقه عملیاتی بوده، مفقودالاثر می‌شود حالا پس از ۳۰ سال اطلاعاتی به دست می‌آید که نشان می‌دهد احتمالاً یونس زنده است و در آن زمان به واسطه منافقین قرارگاه اشرف با دشمن همکاری کرده است و …» خلاصه فیلیمی است که با وجود همه تبعیض‌هایی که به آن شده اما کارگردان فیلم فقط به یک چیز فکر می‌کند آن هم اینکه«مادران شهید این فیلم را ببینند و از آن لذت ببرند»

شاید اشتباه کردم…

هادی حاجتمند در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم درباره اینکه احساس چه ضرورتی او را به ساخت این فیلم ترغیب کرده، اظهار داشت: فکر می‌کردم فضای  فرهنگی کشورم تشنه یک قهرمان واقعی است بنابراین به ساخت این فیلم اقدام کردم.

وی افزود: اما اکنون فهمیدم که چنین نیست و فضای فرهنگی کشورمان تشنه یک قهرمان واقعی نیست بلکه تشنه نشستن، وقت پر کردن و خندیدن است.

کارگردان فیلم سینمایی “اشنوگل” با بیان اینکه شاید اشتباه کردم که همچین انگیزه‌ای برای خودم ایجاد کردم، ادامه داد: انگیزه شخصی من ادای دین به بچه‌های غواص بوده است. هنوز هم فضای خالی بسیار زیاد است و باید برای شهدای غواص کار کنیم.

وی گفت: دیگر به نظرم نمی‌شود گفت فضای فرهنگی و مدیریت فرهنگی کشورمان به دنبال قهرمان‌های واقعی است ولی مردم به دنبال قهرمان‌های واقعی هستند از این رو ما باید مردم را به دیدن چنین فیلم‌هایی دعوت کنیم اما چنین اتفاقی رخ نداد.

“و اما اشنوگل”

“و اما اشنوگل” را حمید جهانگیر فیض آبادی رزمنده، تخریب‌‏چی و رفیق غواصان شهید در آذرماه امسال چنین دانسته که « هادی حاجتمند دقیقاً سوژه‌‏ای را هدف‏‌گذاری کرده که سرشار از حماسه و مظلومیت و غربت و عطش و خستگی کُشنده غواصانی است که بعد از ماه‌‏ها آموزش سخت غواصی در اروند و کارون و بهمنشیر، می‏ خواستند عملیات سرنوشت را رقم بزنند و تکلیف جنگ را یکسره کنند.

اما با همه خستگی بی‌‏امان آموزش و بی ‏خوابی و شنا و غواصی و بدنسوزی، گرفتار موج‌‏های سهمگین و خروشان، و آتش وحشیانه ضد هوایی‏‌های دو زمانه دشمن در میانه اروند شدند و آن‏هایی که ماندند، با دستان بسته زیر انبوهی از خاک‌‏های سرد و ظلمانی زنده به گور شدند تا تاریخ، حماسه بزرگ صاحبان اشنوگل را دردمندانه و منصفانه به قضاوت بنشیند.»

وی در ادامه خطاب به حاجتمند گفته است که «هادی جان! استقامت ارزشمند تو در این فضای رقابتی مسموم بسیار ستودنی ا‏‌ست. اگر بی‌‏مهری می‌‏بینی، شک نکن که راه و کارت خالصانه، درست و حساب شده و مورد عنایت خدا و شهداست. اصلاً رمز و راز کار برای خدا و شهدا و دفاع مقدس، همین خون دل خوردن‏‌ها و بی‏‌مهری‏‌ها و انتقادها و بی‏‌محلی‌‏هاست. عَلَمی که بر دوش گرفته‏‌ای زمین نگذار هنرمند ارزشی شهر امام مهربانی‏‌ها و روی حمایت ما حساب کن…»

به گزارش تسنیم، خوزستان دروازه ورود تشیع جایی که ۸ سال بر پیکرش خنجر کین دشمن زده شد که پس از ۲۹ سال هنوز دیدن جای آن‌ها تیشه به جان آدمی می‌زند و اهوازی که در دوران دفاع مقدس با سد شدن مقابل چشم طمع بیگانگان برای کشور مادری کرد بی‌شک قدر چنین فیلم‌هایی را می‌داند و خواسته بسیاری از مردم خوزستان اکران این فیلم در سینماهای سراسر استان است.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما