کدخبر : 115739
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۶ - ۸:۵۳
فاقددیدگاه
پرینت

آمار مبتلایان به ایدز در استان فارس ۲٫۵ برابر آمار ملی

جنوب پرس: سخنگوی شورای شهر شیراز گفت: آمار مبتلایان به ایدز در استان فارس 2.5 برابر آمار ملی است.

به گزارش جنوب پرس ، به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل شهرداری شیراز، دکتر علی ناصری در نشست خبری با اشاره به برگزاری مراسم بزرگداشت قربانیان سوانح رانندگی گفت: در هشت ماه گذشته ۱۲۹ نفر در حوادث رانندگی درون‌شهری در شیراز جان خود را از دست‌داده و قریب به ۳۰۰ نفر معلول شدند.

وی بابیان اینکه آمار کشته‌شدگان نسبت به مدت مشابه در سال گذشته کاهش داشته، از میزان کشته‌شدگان ابراز نگرانی کرد و افزود: در بین کشته‌شدگان ۲۵ نفر را کودکان تشکیل داده و درعین‌حال معلولیت هم اتفاق ساده‌ای نیست بلکه خانواده‌ای را برای سال‌ها تحت تأثیر قرار می‌دهد.

دکتر ناصری همچنین به‌روز جهانی ایدز اشاره کرد و گفت: آمار مبتلایان به ایدز در استان فارس ۲٫۵ برابر آمار ملی است که از ۳۶ هزار و ۳۹ نفر مبتلای شناسایی‌شده به ایدز ۵۷۱۸ نفر در استان فارس ساکن هستند و پیش‌بینی می‌شود که تعدادی مبتلابه HIV هم وجود دارد که در جامعه شهری شناسایی نشده باشند.

وی ابراز کرد: رشد آمار ایدز از شرق شیراز به سمت غرب شیراز کشیده شده و این زنگ خطری است که مسؤولان باید نظارت بیشتری بر خانه‌های مبله داشته باشند.

رئیس کمسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری همچنین حاشیه‌نشینی را از دیگر آسیب‌های اجتماعی شیراز اعلام کرد و افزود: حدود ۲۵۰ هزار نفر در حاشیه شهر شیراز ساکن هستند و آمار نشان می‌دهد رشد ورود مهاجران در کلان‌شهرها ۱٫۵ درصد است اما در شیراز به ۴٫۵ درصد می‌رسد و در حاشیه کلان‌شهر شیراز این آمار به ۱۲ تا ۱۴ درصد می‌رسد.

دکتر ناصری بر ضرورت تقویت خدمات شهری متناسب با نیاز معلولان نیز اشاره کرد و گفت: شورای شهر شیراز تلاش می‌کند با ارائه راهکارهایی خدمات شهری متناسب با نیاز معلولان ارائه کند و محیط شهری را برای استفاده از معلولان آماده‌سازی کند.

وی در ادامه از بررسی کارشناسی برخی مراکز ارائه خدمت به شهروندان خبر داد و بدون نام بردن از مکان خاصی افزود: ۱۲۰ کارشناس وضعیت ایمنی ۱۹۱ مکان خاص را در مدت ۴۰ روز موردبررسی قراردادند که آمار نگران‌کننده‌ای از وضعیت این اماکن در حوزه‌های آموزش ایمنی، آموزش مدیریت بحران برای مدیران این مراکز، عدم وجود تجهیزات اطفا و اعلان حریق، وضعیت ایمنی گازرسانی و دودکش‌های بخاری، ایمنی تأسیسات برق، ایمنی خروج اضطراری و نیز ضعف استانداردهای ایمنی در آن‌ها به دست آمد.

وی بر لزوم پیشگیری از حوادث غیرمترقبه در شهر شیراز تأکید کرد و گفت: اگر آتش‌سوزی در طبقات بالایی یکی از برج‌های شیراز رخ دهد، امکانات کافی در اختیار نداریم بنابراین نیازمند شناخت و به‌کارگیری روش‌های نوین مقابله با حوادث هستیم.

عضو هیئت‌رئیسه شورای شهر شیراز ابراز کرد: شهر را باید برای مقابله با حوادث آماده‌سازی کنیم و این نیازمند ارتقا فرهنگ شهروندی و توسعه آموزش‌ها در حوزه مدیریت بحران است.

عضو شورای شهر شیراز از تعیین اعضای مرکز پژوهش‌های این شورا خبر داد و گفت: این مرکز به‌زودی کار خود را آغاز می‌کند و در حوزه بررسی چالش‌های شهر و تأمین آمار واقعی به یاری شورای شهر خواهد آمد.

منبع:فارس

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما