کدخبر : 113258
سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۸:۲۷
فاقددیدگاه
پرینت

آمریکا و اسراییل صلاحیت ندارند پلیس هسته‌ای جهان باشند

عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در دولت اصلاحات تاکید کرد: در شصت سال گذشته فقط دو بار بمب هسته‌ای در جهان استفاده شده و آن هم توسط آمریکا بوده که صدها هزار نفر را کشته است لذا آمریکا و اسراییل صلاحیت ندارند پلیس هسته‌ای جهان باشند.

 متن کامل این مصاحبه شبکه رادیویی آمریکا با سیدحسین موسویان به شرح زیر است:

ترامپ ناقض مقررات بین‌الملل است

مجری: ترامپ مخالف برجام است. برجام معاهده مصوب کنگره نیست که ترامپ متعهد به اجرای آن باشد.

برجام قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است که طبق منشور این سازمان، اجرای آن برای تمام اعضاء الزامی است. لذا برجام یک تعهدبین المللی آمریکاست. ترامپ با نقض برجام اول اینکه: قطعنامه الزام‌آور شورای امنیت سازمان ملل را زیر پا می‌گذارد. دوم اینکه برجام قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است که کلیه اعضاء موظف به اجرای آن هستند. رفتار ترامپ با برجام نقض قطعنامه شورای احکام آژانس نیز است. بنابراین ترامپ بیش از اینکه توافق با ایران را نقض می‌کند، ناقض مقررات بین‌الملل است.

 اجرای صحیح آن، می‌تواند به عنوان یک اقدام اعتمادساز تلقی شود

مردم ایران رفتار آمریکا در مورد برجام را با دقت نظاره می‌کنند

مجری: دولت ایران سیاست ترامپ درمورد برجام را چطور می‌بیند؟ 

مهمتر دیدگاه مردم ایران است. برجام توافقی است که بعد از انقلاب برای اولین بار با صدها ساعت مذاکرات سطح بالای مقامات عالی دو کشور و سایر قدرت‌های جهانی به دست آمده است. مذاکرات برجام نه تنها بین دیپلمات‌ها بلکه بین دانشمندان اتمی جهان صورت گرفت. از سوی آمریکا پنجاه دانشمند عالی‌رتبه هسته‌ای آمریکا حضور داشتند. واقعیت این است که نه ایران به آمریکا اعتماد دارد و نه آمریکا به ایران. منتهی برای اولین بار در یک مورد از اختلافات مهم، توافقی به عمل آمده که اجرای صحیح آن، می‌تواند به عنوان یک اقدام اعتمادساز تلقی شود. مردم ایران رفتار آمریکا در این مورد را با دقت نظاره می‌کنند که آیا آمریکا با توافقی که بین دو کشور و همه قدرت‌های جهانی صورت گرفته و مصوبه سازمان نیز است، چگونه برخورد می‌کند. رفتار ترامپ اکنون مردم، مجلس و دولت ایران را قانع کرده که نه می‌توان به آمریکا اعتماد کرد، نه مذاکره فایده دارد و نه توافقی پایدار می‌ماند. شما می‌گویید ترامپ حق دارد سیاست دیگری مغایر با سیاست رییس‌جمهور قبلی آمریکا داشته باشد. اگر بنا باشد هر رییس‌جمهور آمریکا بخواهد یک توافقی که رییس‌جمهور قبلی کرده، مصوبه سازمان ملل دارد، مصوبه شورای حکام آژانس بین‌المللی اتمی را دارد و مورد اجماع همه قدرت‌های جهانی بوده، را نقض کند لذا چه کشوری حاضر خواهد شد بعد از این به آمریکا اعتماد کند زیرا در این صورت هر توافقی با آمریکا یک توافق دو، سه ساله تلقی خواهد شد.

ایران بالاترین سطح بازرسی‌ها در چهارچوب مقررات جهانی را پذیرفته است

مجری: به نکته مهم و خوبی را اشاره کردید که درست است. اما منتقدین برجام در کنگره و کاخ سفید سه ایراد به آن دارند. اول اینکه به ایران اجازه غنی‌سازی داده، دوم اینکه ایران مجاز به داشتن پیشرفته‌ترین سانتریفیوژها و پیشرفت در زمینه پلوتونیم ٱب سنگین است و سوم هم اینکه نظام بازرسی‌ها ضعیف است.

هر سه ایراد ترامپ و کنگره بی‌اساس است. اول در مورد بازرسی، ایران بالاترین سطح بازرسی‌ها در چهارچوب مقررات جهانی را پذیرفته که شامل پادمان، پروتکل الحاقی و ترتیبات فرعی است. هیچ کشور دیگری نیز بیش از این نپذیرفته است. بعد از پایان دوره محدودیت‌های جاری در بخشی از برنامه هسته‌ای، ایران همچنان متعهد به این سطح از بازرسی‌ها باقی می‌ماند و لذا غروبی برای بازرسی‌ها و شفافیت در برنامه هسته‌ای ایران وجود ندارد.

هیچ کشوری اجازه بازرسی از تاسیسات نظامی را نمی‌دهد

مجری: اما ایران اجازه بازرسی مراکز نظامی را نمی‌دهد ضمن اینکه مخفی‌کاری هم می‌کند همانطور که در مورد سایت فردو کشف شد.

بالاخره در مورد موضوع بازرسی، آخر خط چیست؟ آخر خط، قوانین بین‌المللی است که می‌تواند ملاک و معیار باشد و نه ادعاهای مخالفان. ایران بالاترین سطح بازرسی‌ها در قالب مقررات موجود جهانی را پذیرفته و چیزی بالاتر از آن هم وجود ندارد. ضمن اینکه هیچ کشوری اجازه بازرسی از تاسیسات نظامی را نمی‌دهد. آمریکا و دیگران هم نمی‌دهند. با این وجود در گذشته ایران سه بار اجازه داد، فقط برای اینکه به جامعه جهانی ثابت کند که آمریکا دروغ می‌گوید. در شرایط فعلی هم آژانس شبانه‌روز با حضور ۱۶۰ نفر بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران نظارت دارد که نسبت با سایر کشورها بیشتر است.

آمریکا و اسراییل صلاحیت ندارند پلیس هسته‌ای جهان باشند

مجری: درست است منتهی هیچ کشور دیگری هم در دنیا مرتب شعار مرگ بر اسراییل و نابودی اسراییل و مرگ بر آمریکا سر نمی‌دهد.

بگذارید صادق باشیم. اول اینکه شعارهای تهدیدکننده اسراییلی‌ها و ایرانی‌ها در طی چندین دهه گذشته به طور متقابل علیه یکدیگر ادامه داشته است. مقام‌های اسراییل هم مرتب ایران را تهدید به حمله نظامی می‌کنند. در حالی که اسراییل بمب هسته‌ای دارد. لذا باید نگران تهدیدات اسراییل علیه ایران بود چون با داشتن بمب هسته‌ای، ایران را تهدید می‌کند. دوم اینکه در شصت سال گذشته فقط دو بار بمب هسته‌ای در جهان استفاده شده و آن هم توسط آمریکا بوده که صدها هزار نفر را کشته است لذا آمریکا و اسراییل صلاحیت ندارند پلیس هسته‌ای جهان باشند.

ان‌پی‌تی حق غنی‌سازی را به ایران و سایر اعضاء داده است

مجری: در مورد نگرانی اعضای کنگره در مورد دو ایراد دیگر برجام یعنی اینکه به ایران اجازه غنی‌سازی و استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته را داده، چه می‌گویید؟

برجام مجوز شورای امنیت سازمان ملل است که به ایران اجازه غنی‌سازی و سانتریفیوژهای پیشرفته را داده؛ همان طور که معاهده ان‌پی‌تی این حق را به ایران و سایر اعضاء داده است. لذا ایران هم مثل سایر اعضای ان‌پی‌تی همچون هلند و برزیل و ژاپن، این حق را دارد و مخالفین هم حق زیر سوال بردن حقوق بین‌المللی را ندارند.

ایران هیچ گاه به سمت ساخت بمب اتمی نخواهد رفت

مجری: نظرات شما در سطح گسترده در آمریکا شنیده می‌شود. اگر آمریکا طی شصت تا نود روز آینده برجام را منتفی کند، ایران چه خواهد کرد. 

اگر آمریکا از برجام خارج شود و تحریم‌ها را برگرداند، نقض فاحش برجام صورت گرفته و لذا ایران هم ملزم به رعایت هیچ محدودیتی در برنامه هسته‌ای خود نخواهد بود. در این شرایط ایران می‌تواند در چهارچوب معاهده ان‌پی‌تی، برنامه هسته‌‌‌‌ای خود را بدون محدودیت دنبال کند ضمن اینکه هیچ گاه هم به سمت ساخت بمب نخواهد رفت؛ هم به خاطر فتوای مقام معظم رهبری و هم به خاطر تعهد به معاهده ان‌پی‌تی.

ایران، چین، اروپا و روسیه مذاکره مجدد را نخواهند پذیرفت

مجری: ایران مذاکره مجدد در مورد برجام را خواهد پذیرفت یا مذاکره در مورد موشک را؟

مذاکرات برجام دوازده سال طول کشید. ایران، چین، اروپا و روسیه مذاکره مجدد را نخواهند پذیرفت و خود را در دام دوازده سال و شاید هم یکصد و بیست سال مذاکره مجدد نخواهند انداخت اما در مورد قدرت موشکی و دفاعی ایران، فراموش نکنید که ایران قربانی هزاران موشک بوده، قربانی سلاح‌های کشتار جمعی بوده، مورد تجاوز کشور همسایه قرار گرفته، در منطقه‌ای زندگی می‌کند که هشتاد درصد از بحران‌های جهان در آن جریان دارد، آمریکا و اسراییل گزینه نظامی را روی میز دارند و قس علیهذا. لذا تهدیدات امنیت ملی ایران بالا و جدی است. بنابراین ایران هرگز، هرگز در مورد توان دفاعی و موشکی خود مذاکره و معامله نخواهد کرد چون برای دفاع از تمامیت کشور غیر قابل اجتناب است.

منبع:ایلنا

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما

اخبار ویژه کهگیلویه و بویراحمد