کدخبر : 113119
دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۸
فاقددیدگاه
پرینت

استاندارد حداقل کیفیت است/بر کالاهایی نظارت داریم که از مجاری رسمی وارد می‌شوند

جنوب پرس: در دی‌ماه سال 1332 طرح ایجاد یک سازمان جهت تهیه استاندارد در ایران به تصویب وزارت بازگانی رسید و در خرداد سال 1339 اجرای قانون تأسیس مؤسسه استاندارد ایران به تصویب قوه مقننه رسید.

 

به گزارش جنوب پرس ، استاندارد مفهومی است که نشان‌دهنده نظم، قاعده و قانون در فعالیت‌های فکری، عملی، فنی و فرهنگی جامعه است و در این راستا  لازم است روند استاندارد کردن بر مبنای اصول و ویژگی‌های تعریف‌شده انجام شود.

شکل ظاهری یک کالا، کیفیت و خصوصیات آن همیشه موردنظر مصرف‌کننده است، به همین دلیل کالاهای  خارجی به علت مرغوبیت و کیفیت بالا شهرت جهانی داشته است. یکی از دلایل اصلی برای تشویق مصرف‌کنندگان و مشتریان به استفاده از محصولات تولیدی موجود در بازار استفاده از روش‌ها و اصولی خاص در تولید آن‌ها بوده است. برای دستیابی به این هدف بود که مؤسسات استاندارد تأسیس شدند.

استاندارد کردن به معنی قانونمند شدن و تطبیق با اصول و ضوابط علمی و فنی در همه امور است. بنابراین کالا یا تولیدات استانداردشده به مفهوم کالاها و تولیداتی است که با توجه به ضوابط علمی و فنی دارای حداقل ویژگی موردنظر ازلحاظ شکل، جنس،نوع و اجزاء تشکیل‌دهنده باشد.

برخی فواید استفاده از استاندارد شامل: کاهش ضایعات، افزایش کیفیت تولیدات و صرفه‌جویی در منابع است. انواع مختلفی از استاندارد در زمینه‌های صنعت،خدمات، کشاورزی و تولید در جهت رفع نیازهای مشتریان و مصرف‌کنندگان ایجادشده است.

استاندار ملی، استانداردی است که با استفاده از علوم و دانش متخصصان و مسئولان مربوط در سطح یک کشور از سوی سازمان استاندارد تعیین و منتشر می‌شود. رتبه استاندارد ملی ایران در بین ۱۶۵ کشور عضو سازمان بین‌المللی استاندارد ۲۳ است. به لطف همین اعداد ارقام و اطمینان از صدور گواهی تائید برخی محصولات وارداتی از کشور چین مبنی بر منطبق بودن با استاندارد ملی ایران قربانیان زیادی گرفت و برخی سازمان‌های مرتبط اعلام کردند این نوع کالاها استاندارد نیست و اجازه استفاده در ایران ندارد و این مدل تائید سازمان استاندارد از محصولات در ذهن مصرف‌کنندگان ایرانی این سؤال ایجاد کرد که اگر این کالا استاندارد ملی کسب نموده چرا عیب و نقص‌های متعدد دارد؟

علاوه بر این مصرف محصولات غیراستاندارد و نامرغوب ایرانی باعث ایجاد ذهنیت منفی نسبت به کالاهای تولید داخل در مصرف‌کنندگان ایرانی شده است و باعث می‌شود مصرف کالاهای خارجی افزایش یابد. این اتفاقات در حالی روی‌داده که کالاهای تولید داخل نیازمند حمایت از همه افراد کشور است. این افراد کشور هستند که با مصرف کالاهای تولید داخل پشتیبان تولیدکننده ایرانی محسوب می‌شوند.

ناگفته نماند یکی از مهم‌ترین وظایف سازمان استاندارد کنترل کیفیت کالاهای صادراتی مشمول استاندارد اجباری است. بر همین اساس و باهدف ایجاد امکان رقابت با تولیدکنندگان مشابه خارجی و حفظ بازارهای جهانی برای کالاهای ایرانی این سازمان می‌تواند از صدور کالاهای غیراستاندارد جلوگیری کند.

در همین رابطه خبرنگار اقتصادی ایسنا، گفت‌وگویی با عیسی باقرزاده،مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی هرمزگان انجام داده که شما را به خواندن این گفت‌وگو دعوت می‌کنیم:

سازمان استاندارد ایران در جهان چه جایگاهی دارد؟

استاندارد ملی ایران از جدیدترین و به‌روزترین استانداردهای تعیین‌شده دنیا برخوردار است و جایگاه استاندارد ایران بر اساس ممیزی‌هایی که انجام‌شده در رتبه ۲۳ قرار دارد.  سازمان استاندارد ایران عضو سازمان بین‌المللی استاندارد و عضو سازمان بین‌المللی ایزو (ISO)  است. تعدادی از کمیته‌های فنی استاندارد بین‌المللی جهت تدوین استاندارد در ایران استقرار دارند که اظهارنظر در تدوین استانداردهای بین‌المللی انجام می‌دهند. همچنین عضویت در سازمان‌های مختلفی مثل سازمان اندازه‌شناسی، تأیید صلاحیت و … نیز داریم.

توسعه استاندارد در برنامه‌های توسعه به چه شکلی تعیین‌شده است؟

در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و برنامه توسعه پنج‌ساله ششم جایگاه استاندارد در این سیاست‌ها خیلی پررنگ است و بر اساس بند ۲۴ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بحث از افزایش پوشش استاندارد برای کلیه محصولات ملی و ترویج، مطرح‌شده است و سیاست‌های آینده را به‌خوبی نشان می‌دهد. در سند توسعه استانداردسازی شده هم این موضوع مطرح‌شده تا کالاهای تولید در کشور با یک استاندارد تولید و عرضه شود.

چرا کالاهای وارداتی چینی مورد تأیید استاندارد ملی قرار می‌گیرد؟

استاندارد حداقل کیفیت است و شاید ازنظر مصرف‌کننده ایرانی این کالاها بی‌کیفیت و غیراستاندارد باشد. زمانی می‌توانیم در مورد سطح کیفیت این کالاها نظر بدهیم که نمونه‌برداری کنیم و مورد آزمون قرار دهیم بنابراین این کالاها مورد آزمون قرار می‌گیرد و آزمایش می‌شود. مسئله دیگر این است که ما بر کالاهایی نظارت داریم که از مجاری رسمی وارد می‌شوند فرآیندهای مربوط به استاندارد را بررسی می‌کنیم بنابراین اگر همین کالاها از مسیر غیرقانونی وارد شود این فرایند طی نمی‌شود.

با جعل نشان استاندارد چگونه برخورد می‌شود؟

به‌صورت کلی جعل اسناد جرم محسوب می‌شود. راه‌حل ما به این شکل است که در کنار علامت استاندارد یک کد ده‌رقمی نوشته می‌شود یعنی زمانی که پروانه کاربرد استاندارد صادر می‌کنیم یک کد ده‌رقمی برای کالا تعریف می‌شود که اگر این کد به سامانه ۱۰۰۰۱۵۱۷ پیامک شود جواب این پیامک محل تولید، اعتبار پروانه کاربرد استاندارد، نوع کالا و تاریخ انقضاء پروانه اعلام می‌شود. در صورت عدم وجود کد ده‌رقمی، آن کالا استاندارد نیست و افراد از خریدن آن صرفه نظر کنند.

علت اختلاف‌نظر استاندارد با سایر سازمان‌ها در خصوص استاندارد کالاها چیست؟

هر سازمانی برای سنجش معیاری دارد و برای ما معیارهای ملی موردنظر است، که این معیارها متفاوت است و ممکن است سازمانی معیارهایی داشته باشد که ارتباطی با معیارهای استاندارد نداشته نباشد در این صورت است که اختلاف‌نظرها مشاهده می‌شود.

آیا بخش خصوصی در زمینه استاندارد در هرمزگان فعالیت دارد؟

چهل شرکت در قالب بیش از شصت آزمایشگاه در بازرسی از کالاهای صادراتی و وارداتی، بازرسی خودرو، بازرسی آسانسور، جایگاه‌های سی ان جی ، شهربازی‌ها، بازرسی از خودروهای گازسوز فعال است که توسط بخش خصوصی هم در استان فعال است.

منبع:ایسنا

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما

اخبار ویژه کهگیلویه و بویراحمد