کدخبر : 112048
چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۵
فاقددیدگاه
پرینت

“بلوط‌ها” تاوان نبود گاز را در روستاهای فارس می‌دهند

جنوب پرس: نبود گاز در بسیاری از روستاهای استان فارس سبب شده که مردم برای تامین سوخت مورد نیاز به درختان جنگل رجوع کنند.
گازرسانی

به گزارش جنوب پرس ، روستایی با ۸۰۰ نفر جمعیت بدون آب لوله‌کشی، بدون گاز و بدون یک متر آسفالت در شهرستان کازرون، صحبت از روستای «کنده‌ای» است. روستایی محروم در منطقه کوهستانی کازرون که به گفته محمدتقی رئیسی، دهیار روستا، از محروم‌ترین روستاهای کازرون است.

کنده‌ای محروم از گاز 

رئیسی از نبود گاز  در روستا گلایه دارد که سبب شده محرومیت این روستا بیشتر خودنمایی کند. به گفته وی مردم برای تامین سوخت مردم نیاز خود به جنگل‌های اطراف رفته و از چوب درختان استفاده می‌کنند.

«این امر در دراز مدت سبب از بین رفتن جنگل‌های این مناطق می‌شود» این موضوعی است که دهیار روستای کنده‌ای در گفت‌وگو با تسنیم بیان می‌کند و خواستار رفع محرومیت از این روستا است.

چندی پیش رسانه‌های استان فارس خبری به نقل از مدیرکل دفتر روستایی استانداری فارس منتشر کردند مبنی بر اینکه تا ۲ سال آینده تمامی روستاهای استان فارس گازرسانی می‌شود.

۵۴ روستای کازرون گازرسانی می‌شود

کمال علوی، فرماندار کازرون نیز در گفت‌وگو با تسنیم از آغاز عملیات گازرسانی به ۵۵ روستای این شهرستان سخن گفت که در بازه زمانی ۱۵ تا ۱۸ ماه تعریف شده است. به گفته وی ۲۵ روستا از این روستاها پس از گذشت ۴ ماه عملیات گازرسانی آنها پیشرفت ۸۵ درصدی دارد و به زودی بخشی از روستاهای کازرون به صورت کامل گازرسانی می‌شود.

روستای کنده‌ای به دلیل قرار گرفتن در منطقه کوهستانی و صعب‌العبور بودن مسیر امکان گازرسانی به شیوه شبکه و لوله‌کشی را ندارد، این را فرماندار کازرون در توصیف وضعیت گازرسانی به این روستا می‌گوید و معتقد است هر چند که این مسئله بار هزینه‌ای زیادی دارد اما تلاش می‌شود که همه روستاها گازرسانی شود.

به گفته فرماندار کازرون روش‌های دیگری برای گازرسانی به چنین روستاهایی وجود دارد و آن استفاده از مخازن گاز است که در آن گاز مایع تخلیه شده و با ایجاد مخازن کوچک و فشار به روستاها منتقل می‌شود.

وی استفاده از درختان جنگل برای تهیه سوخت را امری خلاف قانون ذکر می‌کند که در صورت مشاهده با روستائیان برخورد می‌شود اما معتقد است که روستائیان می‌توانند از شاخه‌های باقی مانده از هرس درختان باغ‌ها و مزارع کشاورزی خود برای تامین سوخت استفاده کنند.

مشکل آب این روستا به گفته ابوذر رضایی، رئیس آبفای کازرون از بخش ارژن شیراز بناست که تامین شود که مطالعات این امر انجام شده و با تامین بودجه از سوی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی این امر محقق می‌شود. رضایی اعتبار لازم برای اجرای این طرح را ۵ میلیارد تومان ذکر می‌کند.

بهسازی و آسفالت معابر این روستا نیز به گفته سعید عباس‌نیا، رئیس بنیاد مسکن کازرون رئیس بنیاد مسکن کازرون در اولویت قرار دارد. وی هزینه اجرای طرح بهسازی در این روستا را ۵۰۰ میلیون تومان تخمین می‌زند که در ۳ تا ۴ سال انجام می‌شود اما این موضوع نیز منوط به تامین اعتبار است.

منبع:تسنیم

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما