کدخبر : 111408
پنج شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۶
فاقددیدگاه
پرینت
گزارش خبری:

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان: عاملهای زیادی در تنگی نفس در این استان نقش دارند

جنوب پرس: مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان گفت:عاملهای زیادی در تنگی نفس در این استان نقش دارندکه از جمله آن گیاه کنو کارپوس، فلرهای نفتی و ... است
n82717384-71966323

 

به گزارش جنوب پرس ، کیامرث حاجی زاده پنج شنبه در همایش آموزشی مدیریت بحران با موضوع بهداشت و درمان با بیان این که صنایع بزرگ باید پیوست‌های زیست محیطی را رعایت کنند تصریح کرد: به جز درخت کنوکارپوس عواملی مانند فلرهای نفتی نیز عامل آلودگی و تنگی نفس در خوزستان هستند چراکه در شهری مانند دزفول تعداد درختان کنوکارپوسی بیشتر از آبادان و خرمشهر است اما مردم آبادان و خرمشهر بیشتر دچار تنگی نفس شدند.
وی بیان کرد: استخراج نفت از تالاب هورالعظیم بدون در نظر گرفتن مسائل زیست محیطی موجب خشک شدن تالاب شد در حالی که می توانستند بدون ایجاد یک کانون ۱۰ هزار هکتاری ریز گرد، نفت را استخراج کنند.
وی خوزستان را استانی دائم‌البحران خواند و بیان کرد: زیرساختهای خوزستان پیش از انقلاب اسلامی ساخته شدند و در طول جنگ نیز از بین رفتند و فرسوده شدند این در حالی است که پس از آن با افزایش جمعیت استان زیرساخت‌های توسعه پیدا نکردند.
مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان سدسازی غیرکارشناسانه بر دجله و فرات، احاطه نداشتن مسئولان عراق بر وضعیت محیط زیست کشورشان به خاطر جنگ و درگیری، نبود دستگاه های پایش و هواشناسی در عراقرا از جمله عوامل موجب بروز مشکلاتی برای پایش هواشناسی خوزستان اعلام کرد.
وی با بیان این که حدود پنج هزار هکتار از اراضی جنوب شرق اهواز نهالکاری شده است اظهار کرد: کانال آبرسانی به نقاط فوق بحرانی تا پایان آبان سال جاری احداث و آب اندازی می شود.
وی گفت: برخی از مسئولان نسبت به تعهدات خود در زمینه مشکلات تنفسی پایبند نبودند و حتی بعضی شرکت‌ها حاضر به تامین و تهیه ماسک هم نشدند.

*** بخشی نگری عامل ایجاد بحران های زیستی
رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز بخشی نگری را یکی از عوامل ایجاد کننده بحران های زیستی کشور دانست و تاکید کرد: مساله آب و انتقال آن یکی از عوامل مهمی است که بر محیط زیست استان تاثیر بسیاری دارد.
ایرج نظری افزود: سال ۹۲ بروز مشکلات تنگی نفس در خوزستان بسیار غیر منتظره بود و آمادگی مدیریت این بحران به ویژه در بخش درمان وجود نداشت از این رو به صورت پراکنده از سوی دانشگاه کارهایی صورت پذیرفت.
وی با بیان این که در همان سال آمار مشخصی از بیماران تنفسی، نوع خدمات دریافت شده و… وجود نداشت بیان کرد: تلاش ما در بخش بهداشت و درمان یافتن علل اصلی این حادثه بود.
رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز با تاکید بر این که مسایل زیست محیطی تک بعدی نیستند توضیح داد: تنگی نفس در خوزستان تنها یک عامل ندارد و عوامل بسیاری برای آن برشمرده شده است که در این راستا فعالیت های بسیاری در سازمان های مختلف صورت گرفت تا عوامل اصلی شناسایی شوند.
وی بیان کرد: در ابتدا بسیاری درخت کنوکارپوس را متهم اولیه این اتفاق می دانستند و قصد داشتند که آن را به طور کامل ریشه کن کنند اما مقاومت هایی در این زمینه صورت گرفت.
نظری بیان کرد: با هرس درختان کنوکارپوس تعداد بیماران تنگی نفس کاهش چشمگیری پیدا کرد.

***وجود مشکل تنفسی نباید به مردم القا شود
نماینده مردم اهواز، کارون، باوی و حمیدیه در شورای اسلامی وجود پروژه جامع برای بررسی و علت یابی مشکلات تنفسی در خوزستان را لازم دانست و اظهار کرد: نباید صحبت‌های ما به مردم القا کند که چون در فصل پاییز هستیم مشکلات تنفسی نیز به دنبال آن خواهد آمد چرا که در همه جای دنیا با تغییر فصول مشکلات تنفسی برای مردم ایجاد می‌شود و فقط مختص خوزستان نیست.
همایون یوسفی افزود: چه بسا بسیاری از ۲۶ هزار نفری که سال ۹۲ به دلیل مشکلات تنفسی به بیمارستان‌ها مراجعه کرده‌اند به دلیل دیدن اطرافیان و ‌القائات آنان بود.
وی با اشاره به اینکه در سال های گذشته انگشت اتهام به سمت درخت کنوکارپوس بود بیان کرد: مسئولان کشوری هم با توجه به اطلاعاتی که از استان دریافت می کردند کنوکارپوس را عامل مشکلات تنفسی می دانستند این درحالی است که علت واحدی برای این موضوع وجود ندارد.
نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی ریزگرد را یکی از مشکلات مهم خاورمیانه در قرن ۲۱ دانست و بر عبور کمربند گرد و غبار از جنوب غرب ایران و ضرورت آمادگی برای مقابله با آنها تاکید کرد.
وی شدت ریزگردهای ایجاد شده از کانون های داخلی را بیشتر خواند و با اشاره به این که منشا ۳۰ تا ۵۰ درصد ریزگردهای داخلی است توضیح داد: ۲ سال پیش مسئولان کشوری اعلام کردند برای گرد و غبار خوزستان کاری نمی‌توان کرد اما طی سفری که وزیر کشاورزی به خوزستان داشت وی اظهار کرد تا ۲ سال آینده مردم خوزستان از هوای پاک بهره مند می شوند.
یوسفی آبگیری تالاب‌ها، مهار کانون‌های داخلی گرد و غبار، نهال‌کاری را از جمله کارهای موثر در مقابله با کانون های تولید کننده ریزگرد در داخل کشور دانست.
بر اساس این گزارش ایرنا وی افزود: در برنامه ششم توسعه دولت تصویب کرد که سال ۹۶، ۴۲ هکتار از کانون‌های بحرانی و پس از پایان برنامه ششم توسعه ۳۵۰ هکتار از کانون‌های فوق بحرانی خوزستان کنترل شود.
نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر حقابه تالاب‌ها تامین و کانون‌های داخلی مهار شوند میزان گرد و غبار در خوزستان بیش از ۵۰ درصد کاهش پیدا می کند.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما