کدخبر : 109474
چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۸
فاقددیدگاه
پرینت
هشدار رئیس کارگروه آب کمیسیون مجلس شورای اسلامی در مورد بحران آب در فارس؛

بیشترین لطمه در بحث آب به فارس وارد شد/کشاورزان از ناداری به دنبال مستمری کمیته امداد افتاده‌اند!

جنوب پرس: رئیس کارگروه آب کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با هشدار نسبت به بحران آب در استان فارس گفت: دریاچه بختگان در آینده نزدیک، کانون ریزگردها خواهد بود!
بیشترین لطمه در بحث آب به فارس وارد شد/کشاورزان از ناداری به دنبال مستمری کمیته امداد افتاده‌اند!

به گزارش جنوب پرس ،  علی اکبری در همایش آب، خاک و توسعه پایدار در دانشکده مهندسی باهنر با بحرانی توصیف کردن وضعیت آب در استان فارس اظهار داشت: دریاچه بختگان در آینده نزدیک یکی از کانون‌های ریزگرد در فارس خواهد بود که اگر این ریزگردها حرکت کنند تا ۶۰ درصد جمعیت استان را درگیر خواهند کرد.

وی بحران آب در کشور را نتیجه تصمیمات اشتباه و جزیره‌ای عنوان کرد و افزود: در استان فارس ۱۲ تالاب وجود دارد اما دریغ از اینکه یکی از آن‌ها آب داشته باشد!

نماینده شیراز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: امروز ۱۸ هزار چاه غیرمجاز داریم که لطمه‌های جبران‌ناپذیری به منابع آبی استان فارس وارد کرده است و مردم نیز به سبب تصمیمات اشتباه مسؤولان، در یک رقابت نادرست در بهره‌برداری از منابع آب افتاده‌اند.

این نماینده مجلس اضافه کرد: به استان فارس بیشترین لطمه در بحث آب وارد شده است، چراکه این استان صنعتی نبود و بیشتر سمت‌وسوی کشاورزی داشت.

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد که استان فارس مقداری اضافی نسبت به تأمین غذای کشور احساس مسؤولیت کرد که در حال حاضر به این وضعیت خشک‌سالی و کم‌آبی دچار شده است.

نماینده شیراز در مجلس خاطرنشان کرد: امروز کشاورزانی که در استان فارس برای خود عزت و احترامی داشتند، به دلیل ناداری و نبود آب برای کشاورزی به دنبال گرفتن مستمری از کمیته امداد افتاده‌اند و این مسئله غم‌انگیز و نگران‌کننده است.

اکبری افزود: بحران آب کشور از تصمیم اشتباه مجلس از ۱۵ سال پیش شروع شد که اختیار آب را به استان‌ها تفویض کردند و همین مسئله باعث تصمیمات جزیره‌ای و منطقه‌ای در مورد آب شد.

بنا بر این گزارش فارس، وی با بیان اینکه در قانون برنامه ششم توسعه قوانین مربوط به آب تبدیل به حکم شده است، اظهار داشت: اگر دستگاه‌های اجرایی همت کنند قوانین خوبی در بحث خشک‌سالی و آب تهیه‌شده که جلوی از دست رفتن منابع آب را خواهد گرفت.

این نماینده شیراز در مجلس خاطرنشان کرد: دولت در برنامه ششم موظف شده ۱۱ میلیارد مترمکعب آب صرفه‌جویی کند که این کار با برنامه‌هایی مانند بستن چاههای غیرمجاز، مدیریت هوشمند چاه‌ها، آبیاری نوین و. امکان‌پذیر خواهد بود.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما

اخبار ویژه کهگیلویه و بویراحمد