کدخبر : 108382
پنج شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱:۲۴
فاقددیدگاه
پرینت
باحضور مردم و مسئولین؛

بیست و یکمین بزرگداشت یادروز حافظ در شیراز/اعطای نشان درجه یک علمی حافظ‌شناسی به حمیدیان

جنوب پرس: بیست و یکمین دوره از بزرگداشت یادروز حافظ در محل آرامگاه خواجه اهل راز و با حضور گسترده مردم، مسئولان آغاز شد.
بیست و یکمین بزرگداشت یادروز حافظ در شیراز/اعطای نشان درجه یک علمی حافظ‌شناسی به حمیدیان

به گزارش جنوب پرس ،  دبیر بیست و یکمین دوره بزرگداشت یادروز حافظ، که شامگاه چهارشنبه ۱۹ مهر در محل آرامگاه حافظ در شیراز برگزار شد، با اشاره به تقارن یاد روز حافظ با محرم و صفرگفت: در کنار بسیای از کشورهای جهان و شهرهای فارس، همزمان حافظ را قدردانیم

مریدی گفت: می‌ستاییم به خاطر زیبایی‌ها و صوری که به این دیار بخشید.

او یادآور شد که صبح پنجشنبه نیز همایش علمی و تخصصی حافظ با حضور هشت تن از بزرگان حافظ پژوهی در شیراز برگزار می‌شود.

مدیر مرکز حافظ شناسی نیز در این مراسم  گفت: امشب “نشان درجه‌ی یک علمی حافظ‌شناسی” از سوی مرکز حافظ‌شناسی به دکتر سعید حمیدیان اعطا می‌شود.

دکتر کاووس حسن‌لی گفت: دکتر سعید حمیدیان (متولد اردیبهشت‌ماه ۱۳۲۴ خورشیدی در تهران) نویسنده، مترجم، پژوهشگر و استاد بازنشسته‌ی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه علامه طباطبایی است.

حسن‌لی اضافه کرد: فهرست نوشته‌های دکتر حمیدیان بسیار بلندبالاست. در تالیف، در تصحیح، در ویرایش، در لغت پژوهی، در ترجمه و حوزه‌های دیگر صاجب آثار ارزنده‌ای هستند.

او اضافه کرد: کتاب‌ها و مقالات بسیاری از استاد حمیدیان منتشر شده که بیشتر آن‌ها از مهم‌ترین منابع مطالعاتی در حوزه‌ی فرهنگ و ادبیات هستند. در پیوند با  فردوسی  بجز کتاب «درآمدی بر اندیشه و هنر فردوسی»،  ویرایش «شاهنامه فردوسی، طبع مسکو ».

در پیوند با نظامی بجز کتاب «آرمانشهر زیبایی (گفتارهایی در شیوه بیان نظامی)»، ویرایش خمسه نظامی، طبع وحید دستگردی

در پیوند با مثنوی «ویرایش مثنوی معنوی، از روی طبع نیکلسون» در پیوند با سعدی کتاب «سعدی در غزل»، در پیوند با حافظ کتاب «شرح شوق (شرح و تحلیل اشعار حافظ )» در پیوند با نیمایوشیج کتاب «داستان دگردیسی، روند دگرگونی های شعر نیما یوشیج ». نشان‌دهنده‌ی بخشی از فعالیت‌های گسترده‌ی آقای دکتر حمیدیان در حوزه‌ی ادبیات فارسی است .

حسنلی گفت: حال به این کارنامه پر برگ و بار ترجمه‌های ایشان را هم بیفزایید که شامل خطابه‌ی پوشکین، داستایوسکی / سه خواهر، آنتون چخوف / اصول نقد ادبی، آی. ا. ریچاردز /دنیای قشنگ نو، آلدوکس هاکسلی و … است.

او با اشاره به کتاب شرح شوق گفت: این کتاب ارزشمند پنج جلدی (نزدیک به ۴۴۰۰ صفحه)، شرح و تحلیل اشعار حافظ برپایة متن مصحح پرویز ناتل‌خانلری است. جلد نخست، به ‌مباحث موضوعی و مجلدات دوم تا پنجم، به شرح غزلیات و اشعار غیرغزل حافظ اختصاص دارد. فهرست‌های چندگانه کتاب نیز بر ارزش آن افزوده است. شرح شوق، اثر برگزیدة بخش ادبیات در سی‌ودومین دورة جایزة «کتاب سال جمهوری اسلامی ایران» شد.

بنا بر این گزارش ایسنا، حسنلی تصریح کرد: « مرکز حافظ‌شناسی» به‌پاس خدمات ارزندة ایشان در حوزة حافظ‌پژوهی، در بیست‌ویکمین دورة مراسم یادروز حافظ در سال ۱۳۹۶، پنجمین «نشان درجه ۱ علمی حافظ‌شناسی» را به دکتر سعید حمیدیان اعطا کرده است.

مدیر مرکز حافظ‌‌شناسی گفت: این نشان که بالاترین نشان حافظ‌شناسی‌ست، پیش از این به پروفسور هانری دو فوشه¬کور فرانسوی (اردیبهشت ۱۳۸۶)، پروفسور جیوانی ماریا درمه ایتالیایی (اسفندماه ۱۳۸۶)، دکتر سلیم نیساری (مهرماه ۱۳۸۷) و استاد بهاءالدین خرمشاهی (مهر ماه ۱۳۸۸) اعطا شده است.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما