کدخبر : 108079
سه شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۲
فاقددیدگاه
پرینت

نفتکش ۲۵هزار تنی قیر صادراتی در بندر خلیج‌فارس پهلو گرفت

جنوب پرس: با پهلوگیری یک کشتی نفتکش 183 متری با ظرفیت 25 هزار تن در بندر خلیج‌فارس برای بارگیری محموله قیر صادراتی، یک رکورد جدید عملیاتی در منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی به‌عنوان دروازه طلایی اقتصاد دریایی ایران به ثبت رسید.

به گزارش جنوب پرس ، مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان با اعلام این خبر اظهار کرد: در راستای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و افزایش زیرساخت‌ها و ارتقاء توان لجستیکی صادرات کشور، از اواسط تابستان سال ۹۶ موضوع خدمات‌دهی و پذیرش کشتی‌های تانکر نفتکش بالای ۲۵هزار تن در این اداره کل مطرح و امکان‌سنجی انجام چنین عملیاتی توسط گروه راهنمایان کشتی بندر شهید رجایی پیگیری شد.

اله مراد عفیفی پور افزود: با توجه به رونق گرفتن صادرات قیر در بزرگ‌ترین بندر تجاری کشور، پهلوگیری کشتی‌های بزرگ اقیانوس‌پیما برای استفاده بهینه از اسکله‌ها و همچنین کاهش حجم انباشت محموله قیر صادراتی درون مخازن نگهداری فرآورده‌های نفتی در بندر خلیج‌فارس در دستور کار قرار گرفت.

وی خاطرنشان کرد: بر همین اساس، برای نخستین بار بزرگ‌ترین شناور نفتکش ویژه حمل قیر صادراتی به نام مارونی (MARONI) در اسکله‌های ۵۶ و ۵۷ بندر خلیج‌فارس پهلو گرفت.

مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی تصریح کرد: با توجه به عمق کانال دریایی و اسکله‌های بندر خلیج‌فارس، پهلو دهی چنین شناورهایی با در نظر گرفتن شرایط مانور کشتی درون حوضچه، دارای حساسیت‌ها و پیچیدگی‌های خاصی بود که با تکیه‌بر دانش و توان فنی و تخصصی تیم راهنمایان کشتی و سایر واحدهای دریایی، ضمن رعایت ضوابط ایمنی و کنوانسیونی، افزایش یدک‌کش‌های حاضر در عملیات راهنمایی و تغییر رویه معمول مانور کشتی، چنین اقدام خطیری عملیاتی شد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان اضافه کرد: تا پیش‌ازاین کشتی‌های با طول حداکثر ۱۲۵ متر و ظرفیت ۳ هزار تن در بندر خلیج‌فارس پهلوگرفته بود که استفاده از چنین شناورهایی با توجه به ظرفیت پایین آن‌ها، هم باعث افزایش ضریب اشغال اسکله‌ها می‌شد و هم در بحث ترافیک دریایی معایب و پیامدهایی را به دنبال داشت.

به گفته عفیفی پور، کشتی نفتکش مارونی با حدود ۱۸۳ طول و بیش از ۳۱ متر عرض، دارای پرچم ثبتی کشور پاناماست و ۲۵هزار و ۷۳۸ تن ظرفیت دارد.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد:  عملیات بارگیری محموله قیر روی این کشتی با نرم عملیاتی ۲۰۰ تا ۲۸۰ تن در ساعت در حال انجام است و پیش‌بینی می‌شود ظرف دو روز کاری، عملیات بارگیری آن به پایان برسد.

وی ادامه: بندر خلیج‌فارس با ظرفیت یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار مترمکعب نگهداری فرآورده‌های نفتی باهدف افزایش سهم ایران از بازار بانکرینگ، صادرات، واردات و ترانزیت این‌گونه محموله‌های تجاری در منطقه خلیج‌فارس و دریای عمان در حال فعالیت است.

عفیفی پور بنزین، قیر، نفت گاز، نفت کوره، نفت سفید، هیدروکربور، فورفورال و انواع روغن‌ها را ازجمله فرآورده‌های نفتی دانست که عملیات تخلیه و بارگیری آن‌ها در این بندر انجام می‌شود.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان عنوان کرد: بندر خلیج‌فارس با احتساب اراضی پشتیبانی آن دارای ۳۲۰ هکتار وسعت و ۹ پست اسکله به طول مجموع ۱۲۰۰ متر است.

به گزارش ایسنا، بندر خلیج‌فارس به‌عنوان زون نفتی منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی در ۲۳ کیلومتری غرب شهر بندرعباس واقع‌شده است و به دلیل موقعیت راهبردی آن، قرارگیری در مسیر ترانزیتی راهگذر شمال- جنوب و همچنین هم‌جواری با پالایشگاه‌ها و صنایع بزرگ منطقه، مهم‌ترین بندر نفتی زیرمجموعه سازمان بنادر و دریانوردی محسوب می‌شود.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما