کدخبر : 107836
پنج شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۶ - ۱۹:۵۸
فاقددیدگاه
پرینت

فاتحان قله هشت هزار و۱۶۳ متری مانسلوهیمالیا وارد شیراز شدند

جنوب پرس: آرمان شهپری و میلاد کشاورزی کوهنوردان فاتح قله هشت هزار و 163 متری مانسلو از سلسه کوهای هیمالیا با استقبال کم نظیر، پنجشنبه وارد شیراز شدند.

به گزارش جنوب پرس ، در آیین استقبال از این کوهنوردان که در فرودگاه شهید آیت الله دستغیب شیرازو با حضور انبوه مردم و علاقه مندان به کوهنوردی، معاون سیاسی امنیتی استاندار ی فارس ، رئیس فدراسیون کوهنوردی و صعود های ورزشی ، مدیر کل ورزش و جوانان فارس و خانواده ورزشکاران بر گزارشد با حلقه های گل از آرمان شهپری و میلاد کشاورزی تقدیر شد.
آرمان شهپری در گفت وگو با ایرنا اعلام کرد: فکر نمی کردم مردم و مسئولان اینقدر استقبال کنند و این نشان دهنده این است که هم کار ما بزرگ بوده و هم مردم و هم مسئولان برای قهرمانان احترام قائل هستند.
وی ادامه داد : در عمر ۶۵ ساله کوهنوردی استان فارس همیشه آرزوی کوهنوردان این بود که یک روز بتوانند به قله های بالای هشت هزار متر صعود کنند از این رو با برنامه ریزی مدت ۵ سال وقت صرف کردیم و برای آمادگی سه قله هفت هزار متری را در نپال طی کردیم.
شهپری بیان کرد: برای صعود به قله مانسلو که در کشور نپال به کوه مقدس شهرت دارد و یکی از هشت قله مرتفع جهان است از کمپ پایه ، مدت ۲۸ روز طول کشید ضمن اینکه از نظر آب و هوایی بهترین فصل را برای صعود انتخاب کردیم.
وی ادامه داد : کوهنوردانی که به ارتفاع بیش از هشت هزار و ۱۰۰ متر صعود می کنند ارزش کار آنها معادل کسب مدال نقره جهانی است.
وی گفت: زمانی که به بالای قله رسیدم احساس کردم که به خدا نزدیک تر شده ام و حس عرفانی عجیبی به ما دست داده بود و جالب اینکه به هنگام فتح قله تمام دوستان ، فامیل و آشنایان به سرعت برق و باد نام آنها در ذهنمان تداعی می شد که از این حیث برایم بسیار عجیب بود.
شهپری اظهار کرد: در این صعود که با هزینه شخصی انجام شد علاوه بر ما، هشت کوهنورد دیگر از خراسان رضوی و آذربایجان شرقی با حمایت اسپانسر حضور داشتند و خوشحالم که به عنوان اولین کوهنوردان فارس فاتح قله مانسلو شدیم.
وی گفت : برنامه بعدی صعود به قله اورست به ارتفاع ۱۰ هزار متر است اما برای رسیدن به هدف نیاز به حمایت مسئولان استان ، شهرداری ها وشورای شهر داریم چرا که برای صعود به اینگونه قله ها از سوی بخش خصوصی حمایت نمی شویم.
شهپری از رئیس هیات کوهنوردی فارس که مبلغ اندکی به عنوان کمک هزینه پرداخت کرده بود تشکر کرد و افزود : از این هیات برای برنامه ریزی خوبی که برای استقبال کرده بود سپاسگزارم.
میلاد کشاورزی دیگر کوهنوردشیرازی هم گفت : حضور با شکوه مسئولان و مردم باعث شد خستگی این صعود سخت و تاریخی از تنمان خارج شود.
وی در مصاحبه با ایرنا ادامه داد : چون برای نخستین بار بود که کوهنوردان فارس به بالاتر از قله های هشت هزارمتر صعود می کردند از این رو یک برنامه پنج سال را طی کردیم و سختی های زیادی هم متحمل شدیم اما ارزش آن را داشت.
وی گفت : مسیر کمپ یک و ۲ این قله با وجود شکاف های بسیار زیاد ،سخت و خطرناک بود ضمن اینکه در ارتفاعات به مدت چهار ساعت مجبور شدیم از ماسک اکسیژن استفاده کنیم.
کشاورزی افزود : از ارتفاع هفت هزار متری با سرمای ۴۰ درجه حدود چهار ساعت طول کشید تا به بالای قله رسیدیم و پس از فتح، زمانی که پرچم مقدس کشورمان را به اهتزاز درآوردیم حال و هوای خاصی در ما بوجود آمد که وصف کردنی نیست.
وی گفت : کوهنوردی رشته ای است که بخش خصوصی آن را حمایت نمی کند از این رو از مسئولان استان فارس ، شهرداری ، شورای شهر و اداره کل ورزش و جوانان فارس می خواهم که درراه صعودبه قله اورست ما را یاری دهند.
کشاورزی افزود: صعود به قله اورست حدود ۲۰۰ میلیون تومان هزینه دارد و امیدواریم مسئولان کمک کنند تا این قله راهم فتح کنیم.
این دو کوهنورد دهم شهریور ۹۶ از طریق کشور نپال کار صعود خود را به این قله آغاز کردند و ساعت ۶ و ۴۵ دقیقه بامداد ( سه شنبه چهارم مهر ۹۶ به وقت ایران پیش از موعد ۴۵ روزه و در مدت ۲۵ روز این قله را فتح کردند.
قله منسلو(manaslu) در منطقهٔ گورخا که بخشی ازسلسه کوهای هیمالیا در کشور نپال است قرار دارد.
این قله دارای خط الراس های طولانی، یخچال ها و چشم‌اندازهایی با شیب زیاد است.
اولین صعود به این قله در سال ۱۹۵۶ را گروهی از کوهنوردان کشور ژاپن و از مسیر شمال شرقی صورت دادند.
در سال ۱۹۷۲ تعداد ۱۵ کوهنورد کشور کره در ارتفاع هشت هزارو ۲۲ متری بر اثر سقوط بهمنی سهمگین جانشان را از دست دادند و این حادثه بعنوان یکی از فجایع هیمالیا بشمار می‌رود.

 

منبع:ایرنا

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما