کدخبر : 107545
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۰
فاقددیدگاه
پرینت

ارزیاب یونسکو از تخت جمشید و نقش رستم دیدن کرد

جنوب پرس: کارشناس یونسکو(سازمان فرهنگی ملل متحد) که برای بازدید و بررسی آثار و فعالیت های صورت گرفته در مورد پرونده ثبت جهانی محور ساسانی به فارس سفر کرده بود از مجموعه تخت جمشید، نقش رستم و تل آجری بازدید کرد.

به گزارش جنوب پرس ، گزارش دریافتی از روابط عمومی میراث جهانی تخت جمشید حاکی است اسعد سیف کارشناس و ارزیاب یونسکو از کارگاه های مرمت، موزه تخت جمشید، کارگاه گنجینه و کاوش آبراهه های تخت جمشید بازدید کرد.
ارزیاب یونسکو همچنین از سالن دستاوردهای پایگاه میراث جهانی تخت جمشید و کتابخانه تخصصی بازدید و با پرسنل این مجموعه دیدار کرد.
اسعد سیف در پاسخ به این سئوال که ارزیابی شما از تخت جمشید در بازدیدی که داشتید چه بود؟ به یک کلمه بسنده کرد و با لبخندی رضایت بخش گفت:عالی و بی نقص.
دراین بازدید محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشورگفت:‌ بازدید کارشناسانی از یونسکو ازاقدامات صورت گرفته در مجموعه های تاریخی و میراث جهانی همچون تخت جمشید دارای اهمیت است که می توان اذعان داشت متخصصان، پژوهشگران و نیروی کار ایرانی صاحب فن و دانش کار است و می تواند در تقابل علم و تکنیک با دیگر سایت های جهانی همکاری داشته باشد.
طالبیان همچنین به طور جداگانه بازدید میدانی از سایر کارگاه های مرمت و کاوش های اخیر آبراهه های زیرزمینی تخت جمشید داشت و مواردی را برای هر چه بهتر شدن نتایج کارهای در دست اقدام یادآور شد.
دراین بازدید همچنین مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس، مسعود رضایی منفرد مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید، پروفسور کالیری سرپرست تیم باستان شناسی ایتالیایی در کاوش تل آجری و علیرضا عسکری چاوردی سرپرست تیم کاوش هیأت ایرانی در تل آجری نیز حضور داشتند.
مجموعه تخت جمشید در حوزه شهرستان مرودشت در حدود ۶۰ کیلومتری شمال شیراز قرار دارد.

منبع:ایرنا

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما