کدخبر : 1
پنجشنبه 1 مرداد 1394 - 19:18
فاقددیدگاه
پرینت
استاندار بوشهر گفت

حل بحران آب در این استان در گرو اجرای خط دوم آبرسانی کوثر

مصطفی سالاری روز پنجشنبه در گردهمایی شهرداری های استان بوشهرافزود: هم اینک بخش مهمی از آب شرب استان بوشهر از خط آبرسانی کوثر تامین می شود که جوابگوی نیاز مشترکان نیست و باید خط دوم این طرح نیز اجرا شود.
مصطفی سالاری روز پنجشنبه در گردهمایی شهرداری های استان بوشهرافزود: هم اینک بخش مهمی از آب شرب استان بوشهر از خط آبرسانی کوثر تامین می شود که جوابگوی نیاز مشترکان نیست و باید خط دوم این طرح نیز اجرا شود.

وی یادآورشد: در زمان حاضر عملیات اجرایی دو تاسیسات آب شیرین کن در استان بوشهر در دست اجرا و برای احداث ۹ تاسیسات آب شیرین کن در شهرهای ساحلی نیز مجوزهای لازم صادر شده است.

وی اظهار کرد:باتوجه به این که ممکن است دریا با مشکلات زیست محیطی از جمله کشند قرمز و موارد دیگر رو به رو شود و همچنین هزینه خرید آب از بخش خصوصی هم بسیار بالاست به همین دلیل آب شیرین کن ها به تنهایی نمی توانند جوابگوی حل بحران آب در استان بوشهر باشند.

سالاری تصریح کرد: برای اجرای طرح های کوتاه مدت در حوزه آبرسانی نیاز به ۴۳۰میلیارد ریال اعتبار است که با تامین این رقم طرح های مهمی تا پایان امسال اجرا می شود.

وی با تاکید بر جداسازی آب فضای سبز از آب شرب اضافه کرد: مشارکت وزارت کشور برای تامین اعتبار لازم اجرای این طرح در استان بوشهر ضروری است.

سالاری گفت:برخی از شهرهای استان بوشهر میزبان صنایع بزرگ نفت و گاز، پتروشیمی و نیروگاه اتمی هستند ولی این شهرها متناسب با این تاسیسات و درآمدهای ناشی از آنها توسعه نیافته اند.

استاندار بوشهر افزود:برخی از این شهرها و روستاها از جمله خارک، عسلویه و کنگان متناسب با منابع و ماموریت های عظیم اقتصادی که دارند توسعه یافته نیستند.

وی تصریح کرد: استان بوشهر دارای ۳۷ شهر و ۶۰۰روستای داری سکنه است که ۷۰ درصد جمعیت در شهرها و ۳۰ درصد در روستاها ساکن هستند.

سالاری اضافه کرد: پراکنش جمعیت در استان بوشهر به صورت متوازن انجام شده و مشکلی در این خصوص وجود ندارد.

وی گفت: برای سرعت بخشی در زمینه خدمات مدیریت شهری و مردم مناطق روستایی باید اختیارات دهیاری ها و شهرداری ها افزایش یابد.

استاندار بوشهر گفت: به تناسب جمعیت شهرها و روستاها بخشی از پروژه ها فراگیر تعریف شده است.

وی افزود: تقویت بنیه اعتباری شهرداری ها و دهیاری ها از برنامه های جدی دولت در استان بوشهر است که تلاش می شود مشکلات اعتباری این حوزه ها برطرف شود.

استاندار بوشهر با اشاره به اجرای طرح های روستای پاک در این استان گفت: اجرای طرح روستای پاک از جمله طرح های مهم امسال استان است که علاوه بر ۱۸۰ ماشین الات دفع پسماند روستاها ۵۱ ماشین دفع زباله نیز دراختیار دهیاری ها قرار می گیرد.

سالاری با بیان اینکه سرانه عوارض آلایندگی دراستان بوشهر به ازا هر نفر ۱۰ میلیون ریال است تصریح کرد: امسال در پرداخت عوارض آلایندگی یک جهش جدی صورت می گیرد به گونه ای که این اعتبارات تا دو برابر نسبت به سال قبل افزایش می یابد.

وی افزود: برای کاهش مهاجرت روستاییان به شهرها باید اقتصاد روستا و اشتغالزایی تقویت شود که دراین راستا فضای کسب و کار دراین نقاط افزایش می یابد.

معاون امورعمرانی استانداری بوشهری نیز گفت: از یکهزار و ۲۱۴میلیارد تومان اعتبار مصوب عمرانی استان ۸۵ درصد معادل هزار و ۳۲ میلیارد تومان تخصیص یافته است.

محمد حسن باستی افزود: هم اکنون دو هزار و ۸۴۸پروژه عمرانی در استان بوشهر در دست اجراست که از این شمار یکهزار و ۵۲۴ پروژه اجرایی و مابی تجهیزاتی و مطالباتی است.

وی تصریح کرد: ۳۰۱ میلیارد تومان معادل ۲۴ درصد از اعتبارات عمرانی استان بوشهر برای اجرای ۵۶۰ پروژه عمران شهری اختصاص یافته است.

باستی اضافه کرد: سرانه بودجه عمرانی شهرداری ها در استان بوشهر نسبت به کشور ۴۷ درصد فاصله دارد.

وی یادآورشد: همچنین از ۳۸۱ روستای بالای ۲۰ خانوار ۳۵۴ روستا در استان بوشهر دارای دهیاری است.

معاون امورعمرانی استانداری بوشهرگفت: پارسال از محل عوارض آلایندگی و ارزش افزوده ۷۴۰ میلیارد ریال به روستاها و یکهزارو ۶۷۰میلیارد ریال نیز نیز به شهرداری های استان بوشهر اختصاص یافت.

وی تصریح کرد: پارسال بر اساس ماده ۴۱ قانون ارزش افزوده ۲۷٫۵درصد عوارضی آلایندگی در حوزه گمرکات استان معادل دو هزارو ۶۵۰ میلیارد ریال به وزارت کشور پرداخت شد که از این میزان سهمی که به استان تعلق یافت تنها ۴۸۰ میلیارد ریال است .

باستی در خصوص سامانه کنترل و نظارت پروژه ها نیز گفت: استان بوشهر در این خصوص پیشقدم است و تاکنون ۳۱۱ پروژه تحت نظارت این سامانه نظارتی قرار دارند.

منبع: ایرنا
اشتراک گذاری:
برچسب ها :
مطالب مرتبط
دیدگاه شما